Mira Figarová (1917-2013)

Odešla další legenda brněnského baletu. V brněnské Vojenské nemocnici o víkendu zemřela někdejší sólistka, choreografka a baletní pedagožka baletu Národního divadla v Brně Mira Figarová. Na této scéně působila v letech 1936 až 1961.  Figarové bylo pětadevadesát let.

Mira Figarová se narodila 14. srpna 1917 a patřila k nejslavnějším osobnostem, spojeným s brněnským Národním divadlem. V roce 1996 se stala držitelkou Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet, v roce 2001 obdržela Cenu města Brna v oboru dramatické umění, její portrét neschází i v pomyslné Síni slávy brněnského Národního divadla. 

Tanci se Mira Figarová věnovala od deseti let. V roce 1930, v necelých čtrnácti letech, vystoupila v premiéře baletu Vítězslava Nováka Signorina Gioventù a v roce 1932 byla jako elévka do souboru brněnského baletu angažována. Členkou baletního souboru divadla byla celých pětadvacet let. Několik let působila také v Praze, později se ale do Brna vrátila. “Zaujímá post primabaleríny a vytváří řadu mimořádných kreací, kterým propůjčuje dokonalou techniku svého tanečního projevu neodmyslitelně spjatou s půvabem a elegancí,” zavzpomínal na Miru Figarovou někdejší ředitel brněnského divadla Mojmír Wiemann.  Z jejích četných rolí, ztvárněných na brněnské scéně, uveďme alespoň Dobrou vílu z Čajkovského Spící krasavice, Odilii v Labutím jezeru či Svanildu v Délibesově Coppélii. Po odchodu ze scény Mira Figarová byla až do roku 1976 profesorkou brněnské konzervatoře, kde se věnovala výuce klasického tance. Vychovala desítky tanečnic a tanečníků, z nichž mnozí se stali významnými osobnostmi ve svém oboru. Životním partnerem Miry Figarové byl operní pěvec, sólista Janáčkovy opery, Národního divadla Praha a dlouholetý protagonista opery v Linci Zdeněk Kroupa.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na