Mira Figarová (1917-2013)

Odešla další legenda brněnského baletu. V brněnské Vojenské nemocnici o víkendu zemřela někdejší sólistka, choreografka a baletní pedagožka baletu Národního divadla v Brně Mira Figarová. Na této scéně působila v letech 1936 až 1961.  Figarové bylo pětadevadesát let.

Mira Figarová se narodila 14. srpna 1917 a patřila k nejslavnějším osobnostem, spojeným s brněnským Národním divadlem. V roce 1996 se stala držitelkou Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet, v roce 2001 obdržela Cenu města Brna v oboru dramatické umění, její portrét neschází i v pomyslné Síni slávy brněnského Národního divadla. 

Tanci se Mira Figarová věnovala od deseti let. V roce 1930, v necelých čtrnácti letech, vystoupila v premiéře baletu Vítězslava Nováka Signorina Gioventù a v roce 1932 byla jako elévka do souboru brněnského baletu angažována. Členkou baletního souboru divadla byla celých pětadvacet let. Několik let působila také v Praze, později se ale do Brna vrátila. „Zaujímá post primabaleríny a vytváří řadu mimořádných kreací, kterým propůjčuje dokonalou techniku svého tanečního projevu neodmyslitelně spjatou s půvabem a elegancí,“ zavzpomínal na Miru Figarovou někdejší ředitel brněnského divadla Mojmír Wiemann.  Z jejích četných rolí, ztvárněných na brněnské scéně, uveďme alespoň Dobrou vílu z Čajkovského Spící krasavice, Odilii v Labutím jezeru či Svanildu v Délibesově Coppélii. Po odchodu ze scény Mira Figarová byla až do roku 1976 profesorkou brněnské konzervatoře, kde se věnovala výuce klasického tance. Vychovala desítky tanečnic a tanečníků, z nichž mnozí se stali významnými osobnostmi ve svém oboru. Životním partnerem Miry Figarové byl operní pěvec, sólista Janáčkovy opery, Národního divadla Praha a dlouholetý protagonista opery v Linci Zdeněk Kroupa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat