Mistr tiché řeči. Od odchodu Ladislava Fialky je to už 25 let

„Promlouvá k nám z jeviště svou tichou podmanivou řečí – někdy lyricky, někdy humorně. V etudě Motýlek kreslí před očima diváka třepotavý let motýlích křídel i vášnivého lovce, který nakonec pustí svého zajatce na svobodu…“

Ladislav Fialka (foto archiv)
Ladislav Fialka (foto archiv)

Mim, choreograf a režisér Ladislav Fialka patřil k největším postavám pantomimy, je uznávaný jako zakladatel české moderní pantomimické školy. Její věhlas šířil nejen se svým souborem, ale i jako učitel po celém světě. Od Fialkova úmrtí uplyne 22. února rovné čtvrtstoletí.

Ladislav Fialka (foto archiv)
Ladislav Fialka (foto archiv)

Ladislav Fialka se narodil 22. září 1931 v Praze. Po studiích na konzervatoři byl od roku 1958 členem pražského Divadla Na zábradlí a uměleckým vedoucím jeho pantomimické skupiny. Z jeho inscenací na mateřské scéně patří k nejznámějším Etudy, Knoflík, Caprichos, Noss, Lásky a další. V Divadle Na zábradlí celkem připravil jedenáct premiér, účinkoval v řadě dalších pantomim,ve filmech a televizních inscenacích. Výsledkem jeho pedagogické práce na Akademii múzických umění v Praze je úspěšná umělecká činnost řady následovníků střední i nejmladší generace.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat