Mladí mladým ve Slovenské filharmonii
Koncert zahájí skladba polského skladatele, dirigenta a klavíristy Witolda Lutosławského. Malá suita (Little suite) pro komorní orchestr s prvky folklóru je jedním z jeho nejhranějších děl v zahraničí. Vystřídá ji baletní hudba k pantomimě Les Petits Riens (Malé nic) Wolfganga Amadea Mozarta. Mozart skladbu zkomponoval během své třetí a poslední cesty do Paříže. Premiéru měla několik dní před Pařížskou symfonií D dur, 11. června 1778. V hudbě je cítit kolorit Paříže – noblesa, lehkost a zvukomalebný styl s využitím několika dechových nástrojů. V interpretaci studenta Vysoké školy múzických umění Bratislava Marka Juráně uslyší návštěvníci koncertu Valse-Scherzo pro housle a orchestr op. 34 Petra Iljiče Čajkovského. Skladatel jej zkomponoval v roce 1877, před premiérou Labutího jezera. Valse-Scherzo pro housle a orchestr op. 34 je dnes jednou z nejoblíbenějších skladeb houslového repertoáru.
Marek Juráň hraje na housle od svých šesti let. Studoval na bratislavské konzervatoři ve třídě Františka Töröka. Ve studiu pokračoval na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u Stefana Kamilarova. V současné době dokončuje studium na Vysoké škole múzických umění ve třídě Juraje Tomky. V průběhu let absolvoval několik mistrovských kurzů a úspěšně se zúčastnil několika interpretačních soutěží. Hrál v několika orchestrech na Slovensku i v zahraničí. Jako koncertní mistr vedl Slovenský mládežnický orchestr na mezinárodním festivalu Young Euro Classic v Berlíně. Jako sólista se představil se Slovenským mládežnickým orchestrem, Moment mal Orchestra, Komorním orchestrem Technik a Wiener Solisten-Kammerorchester. Působí jako hráč skupiny prvních houslí v Symfonickém orchestru Slovenského rozhlasu.
Na závěr zazní Beethovenova Symfonie č. 1 C dur, op. 21 v podání Symfonického orchestru Akademie múzických umění. Skladatel dílo věnoval svému mecenáši baronu Gottfriedu van Swietenovi, známému příznivci Haydna a Mozarta. Pestrý hudební program interpretovaný mladými umělci nastuduje Marcin Sompoliński, jeden z průkopníků stylové interpretace hudby v Polsku. Jako dirigent vystupoval ve většině evropských zemí a v Japonsku, v prestižních koncertních sálech. Byl šéfdirigentem orchestrů Velkého divadla a Hudebního divadla v Poznani a vedl soubor staré hudby Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Varšavské komorní opery, kde dirigoval řadu oper. Už třicet let působí jako profesor orchestrálního dirigování na Hudební akademii v Poznani. Marcin Sompoliński je také autorem inovativního formátu “Speaking Concerts”. Jedná se o sérii koncertů pro milovníky hudby. Spolupráce studentů HTF-VŠMU se zkušeným, mezinárodně uznávaným dirigentem je pro mladé umělce inspirací a nenahraditelnou zkušeností v jejich orchestrálních dovednostech. Koncert se koná na základě dlouholeté spolupráce mezi Slovenskou filharmonií a Vysokou školou múzických umění v Bratislavě. Začne v 18:00 hodin. Uskuteční se ve spolupráci s Polským institutem v Bratislavě.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]