Mladí talentovaní hudebníci a výtvarníci se představí na Smetanově Litomyšli

Hudební festival Smetanova Litomyšl a festival Smetanova výtvarná Litomyšl dají v nadcházejících dnech prostor nejmladším talentům z nejrůznějších koutů republiky. Představí se zde absolventi Stipendijní Akademie MenART, kteří rok získávali zkušenosti pod vedením předních umělců jako jsou Kateřina Kněžíková, Ivo Kahánek, Michal Gabriel nebo Tomáš Císařovský. MenART má za cíl vyhledávat mladé talenty a pomoci jim v dalším rozvoji pod vedením profesionálů ve svých oborech, a to nejen v hudbě, ale i ve výtvarném umění či divadle a tanci.

Jan Fišer (zdroj SMART Communication)
Jan Fišer (zdroj SMART Communication)

Již tuto sobotu 3. července proběhne ve velkorysém prostředí Zámeckého pivovaru vernisáž výstavy s názvem Mentoři a stipendisté, která prezentuje práce sedmi desítek žáků, studentů a pedagogů. Návštěvníci se mohou těšit na malbu, 3D objekty, světelné instalace, ilustrace, grafiky apod. Výstava vznikla díky spolupráci s Bohemian Heritage Fund a Zámeckým návrším a bude možné ji navštívit do 20. července.

3. ročník Akademie MenART pak symbolicky vyvrcholí v úterý 6. července na Matiné hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, na kterém vystoupí stipendisté ze tříd houslisty Jana Fišera, pěvkyně Kateřiny Kněžíkové, klavíristy Iva Kahánka a flétnisty Jana Ostrého. „Je úžasné sledovat růst a pokroky všech stipendistů. Jsou to mladí lidé obdaření nadáním, ale též zázemím rodiny a pedagogů, kterým za to patří dík. Přeji všem mladým pianistům, aby čas strávený u klavíru vnímali jako nejlepší investici do sebe sama. S velkou nadějí budu sledovat jejich další cestu,“ uzavírá roční spolupráci například Ivo Kahánek, který u projektu stojí od jeho pilotního ročníku a celým Matiné posluchače provede.

Na koncertu v pečlivě sestaveném programu zazní výběr skladeb od W. A. Mozarta po A. Dvořáka či E. Ysaÿe. Koncert začíná v 11.00. „MenART předčil naše očekávání v mnoha směrech. Je úžasné vidět, kolik motivovaných mladých lidí po celé České republice má chuť na sobě pracovat v uměleckých oborech, jaké pokroky během roku zvládnou a jaká silná přátelství vznikají. Festival Smetanova Litomyšl jim svým patronátem nabídl životní zkušenost a silně tak podporuje motivaci nejmladší generace umělců děkujeme mu za velkorysou podporu a inspiraci nejmladších interpretů a publika,“ doplňuje Dana Syrová, zakladatelka Akademie MenART.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments