Mnichovská Jenůfa v přímém přenosu už tuto sobotu

Aktualizováno 

Již tuto sobotu 9. března 2013 od 19 hodin budou mít diváci nejen v Bavorské státní opeře v Mnichově, ale všude na světě možnost zhlédnout inscenaci pravděpodobně nejznámější Janáčkovy opery Její pastorkyňa, která bývá v cizině tradičně uváděna pod titulem Jenůfa. Jedná se o další letošní přenos historicky první ucelené sezóny, v níž Bavorská státní opera vysílá vybraná představení živě na internetu, a to zcela zdarma. V předchozích měsících tak měli návštěvníci webových stránek tohoto operního domu příležitost vidět i přenosy klasických italských oper Turandot či Rigoletto ve vynikajícím mezinárodním obsazení a nutno říci i v poměrně netradičním režijním pojetí.

Také nadcházející přenos přinese mimořádné obsazení stěžejních rolí, a to zejména z pohledu českého diváka. V ústřední úloze Jenůfy budeme mít příležitost spatřit vynikající finskou sopranistku Karitu Mattilu, která se interpretaci Janáčkových oper věnuje již mnoho let a kromě Jenůfy má v repertoáru například i Káťu Kabanovou či Emilii Marty ve Věci Markopulos, kterou ztvárnila v minulém roce také na prknech Metropolitní opery v New Yorku.Jenůfčinu bigotní macechu Kostelničku předvede Němka Gabriele Schnaut, jež si získala světové renomé především v dramaticky vypjatých partech oper Richarda Wagnera.

Pro našeho diváka však bude toto představení neobyčejně zajímavé především proto, že kromě těchto význačných umělkyň uslyší i trio domácích interpretů, kteří jsou již ověnčeni nejedním zahraničním úspěchem. Za dirigentský pult se postaví ve všech čtyřech představeních této opery v letošní sezoně Tomáš Hanus, dvojici Jenůfčiných nápadníků pak ztvární Štefan Margita (Laca) a Aleš Briscein (Števa, místo původně obsazeného, avšak nakonec nemocného Pavla Černocha). Není bez zajímavosti, že přední představitel role Laci na mezinárodních scénách, Štefan Margita, zpíval tento part již při premiérovém uvedení této inscenace v Mnichově v roce 2009, kdy se v titulních ženských rolích představily Eva-Maria Westbroek jako Jenůfa a Deborah Polaski jako Kostelnička Buryjovka. Pro úplnost dodejme, že autorkou režijní koncepce je Barbara Frey a opera je uváděna v českém jazyce.

Závěrem tedy zopakujme, že v pořadí druhé ze čtyř představení letošního „běhu“ Jenůfy z Bavorské státní opery v Mnichově lze sledovat již
tuto sobotu 9. března živě a bezplatně na internetových stránkách
www.bayerische.staatsoper.de.
Představení začíná v 19 hodin a končí ve 21.30 hod. včetně jedné přestávky. Nenechte si ujít neopakovatelnou příležitost být při tom!

Leoš Janáček:
Jenůfa
(Její pastorkyňa)
Dirigent:  Tomáš Hanus
Režie: Barbara Frey
Scéna: Bettina Meyer
Kostýmy: Bettina Walter
Světla: Michael Bauer
Choreografická spolupráce: Zenta Haerter
Sbormistr: Sören Eckhoff
Bayerisches Staatsorchester
Chor der Bayerischen Staatsoper
Premiéra 8. dubna 2009Nationaltheater Mnichov
Přímý přenos na internetu 9.3.2013

Die alte Buryja – Renate Behle
Laca Klemen – Štefan Margita
Steva Buryja – Pavel Černoch
Die Küsterin Buryja  – Gabriele Schnaut
Jenufa – Karita Mattila
Altgesell – Christian Rieger
Dorfrichter – Christoph Stephinger
Frau des Dorfrichters – Heike Grötzinger
Karolka – Laura Tatulescu
Schäferin – Angela Brower
Barena – Silvia Hauer
Jano Iulia – Maria Dan
1. Stimme – Golda Schultz
2. Stimme – Andrea Borghini

www.bayerische.staatsoper.de

Foto Bayerische Staatsoper, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat