Mnohá česká divadla v červnu neotevřou

Řada divadelníků vnímá plán vlády na uvolňování opatření proti koronaviru jako málo specifikovaný. Jiné scény se připravují, že pro diváky začnou hrát v červnu alespoň v omezeném režimu. Vláda uvedla, že divadla by se měla otevřít jako poslední, tedy 8. června 2020, za dodržení určitých podmínek. Některá divadla se bojí malého zájmu diváků. Další uvažují o využití menších prostor, některé větší scény neotevřou před divadelními prázdninami vůbec.
Národní divadlo (archiv OP)

Ministerstvo kultury při specifikování podmínek, za kterých se kulturní instituce mají postupně otevírat, odkazuje na ministerstvo zdravotnictví a na to, jak se bude situace s pandemií vyvíjet. MK uvádí, že s tím, jak se budou termíny v harmonogramu blížit, budou se podmínky rozvolnění specifikovat. V případě divadel by to mělo být asi v polovině května.

Národnímu divadlu by podle mluvčího Tomáše Staňka několik dní na přípravu stačilo. „ND může začít hrát, jakmile to rozhodnutí vlády umožní. Čekáme na pokyn ministerstva zdravotnictví, co znamená formulace: za přesně definovaných podmínek,“ uvedl ředitel ND Jan Burian. „Osobně se ale domnívám, že je málo pravděpodobné, že bychom do konce sezony hráli. Vůbec si nedovedeme představit, a to nejenom v Národním divadle, že budeme hrát jenom pro padesát diváků,“ říká Burian a dodává: „My připravujeme velkou premiéru na podzim s názvem Mistři pěvci norimberští. Tam je britský režisér, mezinárodní inscenační tým. Jsou tam sólisté světové třídy, se kterými máme podepsané smlouvy dva roky. Potřebujeme začít zkoušet na jevišti už v červnu, protože jde o mimořádně náročný projekt. My těžko dáme dohromady mezinárodní operní repertoár bez zahraničních zpěváků.“

Pokud budou od 8. června povoleny veřejné produkce do 50 diváků, uvažujeme o tom (a připravujeme se na to), že bychom ve zvláštním režimu odehráli několik večerů ve Studiové scéně. Od začátku května zahajujeme prodej předplatného na sezonu 2020/2021,“ řekla Zuzana Paulusová z Vinohradského divadla.

Ředitel Národního divadla v Brně Martin Glaser uvedl: „Naše divadla jsou velká, 1100 míst v Janáčkově divadle, 650 míst v Mahenově divadle, i to nejmenší divadlo Reduta má 250 sedadel a hrát jenom pro 50 diváků by asi nebylo efektivní“ a dodává, že zaměstnanci divadla již potřebují začít zkoušet a připravovat nadcházející představení. „Tady by nám hodně pomohlo jasné stanovisko ministerstva kultury, respektive ministerstva zdravotnictví, protože na jednu stranu sice práce není zakázána, ale kdybychom měli striktně dodržovat dvoumetrovou vzdálenost, tak nemůžeme zkoušet,“ říká Glaser.

Otevřít až v září plánují v brněnském Divadle Husa na provázku v Brně. „Uvažujeme o červnovém uvedení pár představení, kde umíme zajistit bezpečnost, a mohou tedy proběhnout ve speciálním režimu. S rozhodnutím ale vyčkáváme na zpřesnění rozvolňovacích opatření a definici podmínek,“ uvedla umělecká šéfka scény Anna Davidová.

Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského v Ostravě uvedl: „Doufáme, že začneme už v květnu, abychom byli připraveni, protože doufáme, že divadla se v září otevřou. To je to základní datum, ke kterému se upínáme.“

Mohlo by vás zajímat