Monumentální Symfonie č. 8 Antona Brucknera pod taktovkou Jamese Judda

Slovenská filharmonie vystoupí tento týden ve čtvrtek a v pátek 10. a 11. března 2022 opět pod taktovkou Jamese Judda, bývalého šéfdirigenta SF. V jeho nastudování zazní monumentální 8. symfonie Antona Brucknera, poslední, kterou skladatel dokončil. Slovenská filharmonie a James Judd i těmito koncerty vyjádří solidaritu válkou postižené Ukrajině.

Slovenská filharmonie a James Judd (foto Alexander Trizuljak)
Slovenská filharmonie a James Judd (foto Alexander Trizuljak)

Brucknerova Symfonie č. 8 c moll, WAB 108 měla premiéru ve Vídni v roce 1892 pod taktovkou Hanse Richtera. Někdy je nazývána jako “Apokalyptická”.

„Gigantická a nádherně hluboká Brucknerova 8. symfonie zaujímá mezi jeho symfoniemi i v rámci celého orchestrálního repertoáru velmi významné místo. Dílo obsahuje velkou víru v lidského ducha. Nejde o to, zda jste stejně jako Anton Bruckner hluboce věřící člověk. Ať už věříte v cokoli, věříte v lidského ducha, věříte ve schopnost lidstva přežít a dostat se na nadpozemské místo. Tato hudba nás tam zavede. Ve skladbě můžete slyšet nádherné Adagio, jedno z nejkrásnějších vůbec. Na koncertech zazní dílo samostatně, protože zážitek z něho je jedinečný a existuje jen sám o sobě,“ říká o symfonii James Judd.

Na základě aktuální vyhlášky ÚVZ SR se koncerty Slovenské filharmonie konají v režimu „ZÁKLAD“. Koncerty jsou dostupné pro všechny návštěvníky bez ohledu na jejich očkovací status. Režimy OTP, OP a OP+ jsou zrušeny.

I v režimu „ZÁKLAD“ platí nadále dodržování všech hygienických předpisů. V prostorách Slovenské filharmonie a na pokladně SF je stále nutné zakrýt horní cesty dýchací respirátorem FFP2.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments