Moravská filharmonie nabídne posluchačům devět koncertních řad

Devět koncertních řad nabídne svým posluchačům v nadcházející sezoně Moravská filharmonie Olomouc. Budou mezi nimi velké orchestrální koncerty, multižánrové projekty, programy pro mladé posluchače či komorní koncerty. Novinkou 79. sezony budou klavírní recitály. Zahajovací koncert pod taktovkou šéfdirigenta Zsolta Hamara se uskuteční 26. září a vzdá hold Čechům, kteří ohromili Ameriku.
Zsolt Hamar (zdroj Zsolt Hamar)
Zsolt Hamar (zdroj Zsolt Hamar)

“Nová koncertní sezona Moravské filharmonie nabídne opravdu programy pro všechny generace i žánrově vymezené skupiny posluchačů. Nabídneme tradiční velké orchestrální koncerty, komorní koncerty, budeme mít edukační programy pro děti i crossoverové, multižánrové koncerty. Největší novinkou této sezony je nová řada R klavírních recitálů, kdy budou probíhat v Redutě intimní večery s klavírem,” uvedl ředitel MFO Jonáš Harman.

Podle dramaturgyně Ivany Kaliny Tabak budou mezi hostujícími dirigenty například věhlasný rakouský mistr Martin Sieghart, norský dirigent českého původu Stefan Veselka či dirigenti, kteří ve velké míře ovlivnili dosavadní historii orchestru, ať už je to Švýcar Christian Knüsel nebo brněnský rodák Jakub Klecker. “Ze zahraničních sólistů mezinárodního renomé vystoupí rumunský violoncellista Andrei Ionita, houslista Daniel Dodds narozený v Austrálii či pianisté Nicolas Namoradze a Rei Nakamura,” doplnila dramaturgyně.

Hlavní orchestrální řada A nabídne to nejlepší z klasické hudby. Pod taktovkou šéfdirigenta Zsolta Hamara zazní skladby od Mozarta po Beethovena přes díla raného a zralého romantismu. Koncertní řada R zahrnuje pět intimních večerů s klavírními recitály. Páteční koncerty v řadě D nabídnou převážně skladby 20. století. Chybět nebude ani řada P – Patriot, což jsou koncerty pro Olomouc. V programu najdou zájemci i tradiční multižánrové koncerty. Posluchači se mohou těšit na Malého prince s Janem Cinou či na ukolébavky Tomáše Kluse.

Dramaturgie myslela i na koncertní řadu K, což jsou komorní koncerty v atraktivním prostředí zrekonstruovaného Červeného kostela. V programu MFO jsou také čtyři koncerty v řadě Klasika na dosah v podání nejmladších profesionálů v oboru. Tradiční nedělní matiné bude určeno pro společné chvíle rodičů s dětmi, pro nastávají rodiče bude pokračovat řada NR v podobě harmonických, relaxačních hudebních podvečerů. Pokračovat bude také novinka minulé sezony, hudební setkání ve spolupráci s Knihovnou města Olomouce. Čtyři projekty přiblíží zájemcům filharmonie svět umělců a hudby.

MFO čeká příští rok postupný proces institucionálního sloučení s Moravským divadlem Olomouc, které plánuje jejich zřizovatel, město Olomouc. Podle náměstka primátora Viktora Ticháka se však běžného diváka ani programové nabídky tento proces nijak nedotkne.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments