Moravská filharmonie nepošle své zástupce do pracovní skupiny připravující sloučení s divadlem

Radou města jmenovaný manažer spojení David Gerneš oslovil pro účast ve své pracovní skupině tři zástupce z filharmonie. Odborové organizace i Umělecká rada MFO odmítly kohokoli zevnitř MFO do této skupiny vyslat.
Viktor Tichák, David Gerneš, Jonáš Harman, 18. ledna 2024 (zdroj My jsme MFO)
Viktor Tichák, David Gerneš, Jonáš Harman, 18. ledna 2024 (zdroj My jsme MFO)

Radou města jmenovaný manažer spojení David Gerneš oslovil pro účast ve své pracovní skupině tři zástupce z filharmonie. Odborové organizace i Umělecká rada MFO odmítly kohokoli zevnitř MFO do této skupiny vyslat.

Toto rozhodnutí vysvětlují pěti důvody:

  • Proklamované cíle celého záměru slučování jsou zcela vyprázdněné. Návrh již negarantuje úsporu, efektivitu ani stabilitu a nic nepřináší nejen samotným organizacím, ale ani žádné skupině obyvatelstva. Není v silách žádné pracovní skupiny tento zásadní faktický a politický nedostatek napravit a vnést do záměru jakékoli smysluplné narativy, cíle a garance.
  • Byly vypracovány dvě analýzy. Ke každé z nich proběhla vždy dlouhá rozprava na zastupitelstvu. Předkladatelé u každé z analýz tvrdili, že má za úkol „něco zjistit“ nebo „něco si ověřit“. Radou města jmenovaný manažer spojení David Gerneš v tomto stylu pokračuje a opět veřejně tvrdí, že „Chceme prostě nejprve prověřit reálnou funkčnost toho modelu…“. Tato cesta však nikam nevede, jedná se už o třetí kolo „prověřování“, po kterém vždy přichází prudká otočka rušící dosavadní narativy následovaná zase dalším „prověřováním“. Není v silách žádné pracovní skupiny tento pokřivený modus operandi a jeho následky napravit.
  • I kdyby byl manažerem spojení jmenován někdo jiný než David Gerneš, nic by to nezměnilo na shora uvedených skutečnostech, že vadný je celý záměr i jeho provedení. To, že byl manažerem spojení dvou institucí jmenován ředitel jedné z nich, je však o to větším přešlapem, který dokresluje nemohoucnost celého procesu a snahu politických proponentů přesunout těžiště ideové i exekutivní roviny záměru mimo svou politickou odpovědnost. Není v silách žádné pracovní skupiny obnovit ztracenou důvěru v proponenty a vykonavatele dosavadního dění.
  • Filharmonie odstartovala protestní kampaň s názvem „My jsme MFO“, a není proto za žádných okolností myslitelné, aby filharmonici protestovali a zároveň nechtěný záměr realizovali účastí v pracovní skupině. Nadto filharmonická výzva vrátit záměr a jeho problematiku do kompetentní a adekvátní roviny v podobě zvolené politické reprezentace prozatím vyzněla do prázdna, protože primátor Žbánek nijak nereagoval na otevřený dopis, který mu zaměstnanci zaslali. Není v silách žádné pracovní skupiny nahradit potřebnou zásadní debatu s primátorem, po které filharmonie volá.
  • Pro roli formálního zástupce filharmonie v pracovní skupině je nadmíru dostačující účast jejího ředitele, který je usnesením Rady města zavázán k součinnosti a jehož účast v pracovní skupině byla již všemi stranami potvrzena.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments