Moravská filharmonie odehraje zřídka uváděná, raná díla velikánů

Moravská filharmonie Olomouc přinese svým posluchačům dva listopadové koncerty – 5. a 9. listopadu – z koncertního sálu přímo do jejich domovů. Orchestrální koncert s předním českým houslistou Janem Mráčkem a komorní koncert s mezzosopranistkou Evou Garajovou a klavíristou Miroslavem Sekerou budou k vidění zdarma na webu a Facebooku filharmonie vždy od 19 hodin.

Jan Mráček (foto Radovan Šubín)

Vzhledem k protiepidemickým opatřením byla Moravská filharmonie nucena zrušit své listopadové koncerty. „Postupně sdělovaná vládní opatření momentálně bohužel neumožňují plánovat provoz filharmonie ve standardním režimu a realizovat plánované koncerty se sólisty, zejména pak s těmi zahraničními, je téměř nemožné. Některé koncerty jsme tak museli, ač neradi, zrušit, pro další hledáme náhradní termíny,“ vysvětluje ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman. Na dva z původně plánovaných koncertů se v online podobě posluchači mohou těšit už v následujících dnech. „Nejedná se o náhradu zrušených koncertů, ale spíše o naši snahu prostřednictvím hudebního zážitku doručit pozitivní naladění a harmonii až k prahu našich milých posluchačů. Obzvlášť v této mimořádné a nelehké situaci to chápeme a cítíme jako naše poslání,“ dodává Jonáš Harman.

Zřídka uváděná, raná díla velikánů a komorní zážitek – živě u vás doma
Ve čtvrtek 5. listopadu odehraje orchestr živě koncert s názvem Smyčce v hlavní roli, který nabídne raná díla F. Schuberta, L. Janáčka a F. Mendelssohna-Bartholdyho. Program původně avizovaného koncertu se sice mění, hlavní protagonisté ale zůstávají stejní – Moravskou filharmonii povede její šéfdirigent Jakub Klecker a sólových partů se ujme přední český houslista a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček. „Těší nás, že Jan Mráček i přes veškeré současné komplikace způsobené pandemií svoji účast potvrdil a společně s námi vybral posluchačsky atraktivní program,“ uvádí Jonáš Harman.

Jakub Klecker (foto Marek Olbrzymek)

Zřídka uváděná díla tematicky spojuje jejich mladistvá energie. Zkomponovali je totiž ve velmi raném věku – Franz Schubert v devatenácti, Leoš Janáček ve třiadvaceti, Felix Mendelssohn-Bartholdy pak dokonce ve svých třinácti letech. „Jedná se o Koncert pro housle a smyčcový orchestr d moll z roku 1822 – tedy o dílo, které je o celých dvaadvacet let starší než Mendelssohnův druhý, mnohem známější koncert e moll,“ upřesňuje šéfdirigent Jakub Klecker.

Eva Garajová (zdroj MFO)

V pondělí 9. listopadu pak zamíří do českých domácností koncert nazvaný Lidová poezie v písních z komorního koncertního cyklu „K“. Předtočený koncert bude streamovaný od devatenácti hodin rovněž na webu a facebookové stránce Moravské filharmonie. Vystoupí na něm mezzosopranistka Eva Garajová, která se řadí mezi nejvýznamnější interprety písňové literatury své generace v Česku i na Slovensku, a vynikající klavírista Miroslav Sekera, který jako sólový i komorní hráč navštívil mnohá evropská i světová prestižní pódia. Nahrávku Moravská filharmonie zveřejní také na svém YouTube kanálu.

Miroslav Sekera (foto Vojtěch Havlík)

Podrobný program streamů:
5. listopadu 2020 od 19 hod.: koncert Smyčce v hlavní roli
· Franz Schubert: Rondo A dur pro housle a smyčce
· Leoš Janáček: Suita pro smyčce
· Felix Mendelssohn-Bartholdy: Koncert pro housle a smyčcový orchestr d moll

Účinkují:
Jan Mráček – housle
Jakub Klecker – dirigent
Smyčcový orchestr Moravské filharmonie Olomouc

9. listopadu 2020 od 19 hod.: komorní koncert Lidová poezie v písních
· Antonín Dvořák: V národním tónu, op. 73
· Leoš Janáček: Sonáta 1. X. 1905 „Z ulice“
· Leoš Janáček: Moravská lidová poesie v písních (výběr)
· Vítězslav Novák: Slovenské spevy (výběr)

Účinkují:
Eva Garajová – mezzosoprán
Miroslav Sekera – klavír

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments