Moravská filharmonie Olomouc se loučí se sezonou

Moravská filharmonie Olomouc se společně s hobojistou Vilémem Veverkou loučí se svou jubilejní 75. koncertní sezonou. Závěrečný koncert sezony 2020–2021 odehraje 29. dubna v 19:00 hodin online. Na programu jsou díla tří českých skladatelů – Pavla Blatného, Bohuslava Martinů a světová premiéra nové kompozice Zdenka Merty.

Zdeněk Merta (foto Moravská filharmonie Olomouc)
Zdeněk Merta (foto Moravská filharmonie Olomouc)

Svou 75. koncertní sezonu Moravská filharmonie zahájila programem sestaveným z ryze české hudby, v podobném duchu je i dramaturgie jejího závěrečného koncertu. Zazní díla tří domácích autorů patřícím ke třem skladatelským generacím dvacátého století. Nedávno zesnulého Pavla Blatného, který by letos oslavil své 90. narozeniny, poté uslyšíme světovou premiéru skladby letošního jubilanta Zdenka Merty, a nakonec zazní symfonie Bohuslava Martinů, jehož tvorba je stálicí na repertoáru Moravské filharmonie již od jejího založení roku 1945.

Kromě společného původu, pojí všechny tyto autory i skutečnost, že ve svých studijních začátcích velmi intenzívně vnímali varhanní hudbu. Pro každého z nich je charakteristický široký záběr zájmu a nadměrná zvídavost. Nebránili se vlivům různých hudebních žánrů a technik – zejména jazzu a znamenitým způsobem se všichni projevili skrze vokálně instrumentální formy. V neposlední řadě je zajímavá i potřeba všech tří přetavit své názory do literární podoby.

Úvodní kompozicí večera je dílo Pavla Blatného Zvony, symfonická věta věnovaná památce skladatelova otce. V průběhu devítiminutové kompozice klavír vede jakýsi dialog se smyčcovou sekcí orchestru, skladebná tkáň postupně houstne a vede ke gradaci, kdy se ke slovu již ve větší míře dostávají dechové nástroje. Samotný závěr se však postupně zklidňuje až do ztracena.                     

Zlatým hřebem koncertu je světová premiéra koncertantní kompozice pro hoboj a orchestr Over the Horizon (2021) klavíristy, skladatele a producenta Zdenka Merty, který před několika málo dny oslavil kulaté narozeniny – 70 let. Ačkoliv je jeho kompoziční doménou spíše tvorba jiných žánrů, než je hudba artificiální, velmi zdařilým způsobem taví své nápady i do skladeb, které bychom zařadili mezi hudbu „vážnou“.  Koncert pro hoboj a orchestr je výsledkem několikaleté spolupráce s Vilémem Veverkou a také „střetu“ (snad i generačního) obou stěžejních postav kompozičního příběhu – skladatele Zdenka Merty, který se provedení aktivně zúčastní u klavíru, a také sólisty, vynikajícího hráče na hoboj, Viléma Veverky.

Moravská filharmonie Olomouc (foto Moravská filharmonie Olomouc)
Moravská filharmonie Olomouc (foto Moravská filharmonie Olomouc)

Závěrečnou skladbou slavnostního večera je v pořadí pátá symfonie Bohuslava Martinů. Je to skladba, která na nás přímo dýchá dobou, ve které byla olomoucká filharmonie založena. Martinů ji napsal roku 1946 v New Yorku, kdy ho skličoval pocit nejistoty a pochybnosti, a kdy již tušil, že návrat do Československa nebude jednoduchou záležitostí.

Koncert bude možné sledovat na Facebooku, webu a YouTube kanále Moravské filharmonie Olomouc. V sobotu 8. května ve 20:00 hodin koncert odvysílá Český rozhlas D-dur.

Program koncertu:
Pavel Blatný: Zvony za mého otce. Symfonická věta pro velký orchestr
Zdenek Merta: Over the Horizon, koncert pro hoboj a orchestr (světová premiéra)
Bohuslav Martinů: Symfonie č. 5 H. 310

Účinkují:
Vilém Veverka – hoboj
Jakub Klecker – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments