Moravská filharmonie se nechá unést milostnými příběhy Bartóka i Schumanna

Osudové lásky velkých skladatelů, tak zní titul koncertu, který připravila na 1. a 2. prosince Moravská filharmonie. Na dva večery si do olomoucké Reduty pozvala talentovaného mladého pianistu z Budapešti Józsefa Baloga. Pod taktovkou nového šéfdirigenta orchestru Zsolta Hamara uvede Klavírní koncert č. 3 jejich maďarského rodáka Bély Bartóka, na programu je také hudba Roberta Schumanna a Andrzeje Panufnika. Oběma koncertům bude předcházet beseda s umělci, kterou provede moderátor Jiří Vejvoda.
József Balog (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)
József Balog (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)

Koncert zahájí drobné dílko pro smyčcové nástroje Landscape (Krajina) od významného polského představitele hudby 20. století Andrzeje Panufnika (1914–1991). V jeho melancholických hudebních toulkách krajinou bez hranic se zrcadlí jak pouto k rodné zemi, kterou tvůrce v těžkých 50. letech opustil, tak city k britské fotografce a spisovatelce Camille Jesselové. Do konce života se hrdě hlásil ke své národnosti, inspiraci polskou kulturou lze nalézt téměř v celém jeho díle.

Emigrovat musel také skladatel Béla Bartók (1881–1945). Po vypuknutí druhé světové války se s rodinou přestěhoval do Spojených států, kde mu v roce 1945 diagnostikovali leukémii. Na doporučení lékaře trávil s manželkou, vynikající maďarskou klavíristkou Dittou Pásztory, letní měsíce u jezera. Bartók se rozhodl svou ženu překvapit a jako dárek pro ni na sklonku života zkomponoval Koncert pro klavír a orchestr č. 3. Jeho nejlyričtější dílo je plné něhy, pokory a radosti ze života, zakomponoval do něj i motivy maďarské lidové hudby, téma úcty k přírodě a obdiv k ptačímu zpěvu.

Oba večery v Redutě uzavře hudba německého romantika Roberta Schumanna (1810–1856). Jeho vztah s osudovou ženou, klavíristkou Clarou, prošel mnoha peripetiemi. Se sňatkem totiž nesouhlasil Clařin otec Friedrich Wieck, u kterého Schumann studoval hru na klavír. Po dlouhých letech tajného setkávání a rodinných roztržek, jež vyvrcholily soudem, se teprve v roce 1840 podařilo zamilovanému páru vzít. Podobně dlouhou genezi měl i vznik Čtvrté symfonie, první verzi sice dokončil Schumann v roce 1841, kdy se s velkou podporou své manželky konečně pustil do skládání symfonické tvorby, o deset let později se však rozhodl celé dílo přepracovat – a dobře udělal, mohutná úprava instrumentace a lepší načasování postačilo k úplné rehabilitaci díla.

„Společným prvkem programu koncertu je osud a postoj k němu. V případě Andrzeje Panufnika a Bély Bartóka jde o úděl lidí ve střední Evropě, v případě Roberta Schumanna o boj s vlastními démony. Jsem velmi rád, že Bartókův Koncert pro klavír a orchestr č. 3 přednese József Balog, jeden z nejlepších maďarských klavíristů své generace,“ doplnil k programu šéfdirigent Moravské filharmonie Zsolt Hamar.

Interpret Klavírního koncertu č. 3 Bély Bartóka je jedním z nejtalentovanějších klavíristů. Vyrůstal pod vlivem světoznámé maďarské klavírní školy založené Ferencem Lisztem, Ernstem von Dohnányim a Bélou Bartókem. Kritika i posluchači chválí jeho brilantní techniku a hluboké, citlivé muzikantství. Vedle standardního klavírního repertoáru hraje i jazzem ovlivněné klasické skladby, soudobou hudbu, často uvádí premiéry skladeb od současných autorů. Za posledních dvacet let absolvoval více než tisíc koncertů v desítkách zemí a velkého úspěchu dosáhl i na předních světových festivalech. József Balog vydal celkem čtrnáct CD. Jeho první album s názvem Hungaricum získalo cenu Liszt Grand Prix du Disque. V roce 2018 obdržel Lisztovu cenu od maďarské vlády.

Koncerty začínají v 19:00 hodin, čtvrteční uvede Moravská filharmonie v rámci velkého symfonického cyklu (koncertní řada A) a páteční v rámci malého symfonického cyklu (koncertní řada R). Beseda s umělci se koná každý den před koncertem od 18:00 hodin v Mozartově sále. Provede jí Jiří Vejvoda, předplatitelé mají vstup na besedu zdarma. Podrobný program a vstupenky naleznete na webových stránkách Moravské filharmonie Olomouc.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments