Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Premiéra souboru Lenka Vagnerová & Company Riders, novinka Cirku La Putyka Senses, která bude poctou tradičnímu cirkusu, nebo galavečer v Jihočeském divadle. Cirk La Putyka také představil dramaturgii nového roku na Jatkách78.

Lenka Vagnerová & Company – Jezdci (foto ze zkoušky Vojtěch brtnický, 2022)

Lenka Vagnerová & Company: premiéra inscenace Riders
Soubor Lenka Vagnerová & Company připravil ke svému desetiletému výročí premiéru. Vzniká v koprodukci Městských divadel pražských a první uvedení bude už v neděli 4. prosince v divadle Komedie. Je-li divákům název Riders / Jezdci povědomý, nemýlí se: premiéra navazuje na stejnojmenný úspěšný projekt, který byl pilotní inscenací souboru před deseti lety.

Inscenace bude vyprávět o toleranci, slabosti a síle, pochybnostech a respektu, touze o ovládání i destrukci. Hlavním tématem je schopnost existovat v symbióze s ostatními tvory na planetě, úcta, jedinečnost a snaha o zachování všech jejich druhů. Naše počínání je zde sledováno očima těch, kteří tady byli před námi a budou i po nás. Ptáci jsou dávní obyvatelé naší planety, bytosti vnímavé, inteligentní, svobodné, opředené mytologií. Učili jsme se od nich, obdivovali je a uctívali. Mnohé jsme zapomněli.

Lenka Vagnerová & Company – Jezdci (foto ze zkoušky Vojtěch brtnický, 2022)

„Inscenace Riders je remakem Jezdců, bude mít nový vizuál, kostýmy, scénu, light design. Posun bude citelný také v choreografii. Fragmenty, které inscenaci Jezdci nejvíce symbolizují, se pokusím zachovat, mnoho dalšího ovšem vznikne nově – jednak na základě původních pohybových principů obrazů stavím nový taneční materiál a současně vznikají zcela nové choreografie a situace. Šlo mi o to, aby byla zachována původní duše Jezdců a také byl znatelný posun v čase,“ vysvětlovala již v procesu tvorby choreografka a umělecká vedoucí Lenka Vagnerová. Účinkují Adam Sojka, Fanny Bašista, Monika Částková, Florian Garcia a Alex Sadirov.

Lenka Vagnerová & Company je rezidentním souborem v Komedii již pátou sezonu a jeho tvorba je pravidelnou součástí programu divadla. Na repertoáru jsou úspěšné a oceňované inscenace Amazonky, Lešanské jesličky, Panoptikum, Krajinou slz či Gossip. „Lenka Vagnerová & Company je jedno z nejúspěšnějších uskupení tanečního a pohybového divadla u nás, každá jeho premiéra je bedlivě sledována odbornou i laickou veřejností. Přitom si choreografka Lenka Vagnerová nikdy nevybírá líbivá, snadno přístupná a zpracovatelná témata, naopak se nekompromisně noří do temných hlubin a odkrývá negativní stránky lidské povahy, v jejich projektech ovšem nikdy nechybí nadhled, humor a obrovská empatie. Standardem souboru je také exklusivní taneční jazyk a výsostná divadelnost,“ dodává Lenka Dombrovská, programová kurátorka Komedie.


Cirk La Putyka – Senses (foto Petr Chodura)

Cirk La Putyka a finský režisér Maksim Komaro oslaví v novém představení Senses cirkus
Soubor Cirk La Putyka a finský režisér Maksim Komaro uvedou v pátek 2. prosince novou inscenaci Senses, která má svojí poetikou navázat na předchozí společné projekty Isole, Batacchio, Kaleidoscope nebo Slapstick Sonata. Inscenace s devíti účinkujícími oslaví samu podstatu cirkusu: svobodného, hravého, vtipného, plného pohybu, fantazie a představivosti. Mají se v ní přirozeně propojit nejrůznější cirkusové disciplíny – od vzdušné a pozemní akrobacie, přes skoky na teeterboardu až po žonglování – i divadelní žánry: pantomimu, současný tanec, magii, klauniádu i práci s objekty.

Cirk La Putyka – Senses (foto Petr Chodura)

Vedle režiséra se na vzniku podílí i další finští tvůrci z okruhu souboru Circo Aereo – choreografka Ilona Jäntti a světelný designér Juho Rahijärvi. Hudbu složil Jan Balcar, o kostýmy a make-up se stará Kristina Záveská. Představení nemá konkrétní téma, tématem je cirkus jako takový, jeho podstata na jevišti. V režii Maksima Komara se na jevišti Jatek78 představí kmenoví členové souboru Cirk La Putyka Šárka Fülep Bočková, Adéla Míšková, Helena Nováčková, Michal Boltnar, Daniel Komarov, Jiří Weissmann, Filip Zahradnický, Valentin Verdure a v alternaci Jiří Kohout nebo Adam Joura.

V představení se dle tvůrců objeví odkazy na historii cirkusu. „Neočekávám, že by si jich diváci všimli, ale budou tam určitě přítomny. Svojí formou půjde o současné představení, které se bude volně pohybovat z jednoho cirkusového žánru do druhého,” říká režisér Maksim Komaro, „Přeji si, aby diváci odcházeli s veselou myslí a plni inspirace. S vírou, že umění a láska představují pozitivní věci, které nás odlišují od zvířat a které máme střežit. Aby diváci spolu s námi oslavili sílu fantazie a představivosti.”


Jihočeské divadlo zve na Balet Gala #2
Na „jediný a jedinečný večer, který bude přehlídkou špičkových tanečních výkonů nejen na špičkách“ zve v sobotu 2. prosince baletní soubor Jihočeského divadla do Českých Budějovic.

Na tento mimořádný galavečer zavítají umělci nejen z tuzemských divadel (ND Brno, DJKT Plzeň), ale i mezinárodní baletní hvězdy. Za všechny uvádí JČD např. španělskou tanečnici Lucii Lacarru, která začala kariéru u slavného choreografa Rolanda Petita v Marseille a poté byla první sólistkou v San Francisco Ballet a v Bavorském Státním baletu. Dnes působí jako hostující umělkyně na mnoha scénách jako je Londýn, New York, Miláno či Tokyo. Na Balet Gala #2 vystoupí se svým partnerem Mathewem Goldingem, který byl dlouholetým prvním sólistou Královského baletu v Londýně.

Dalším tanečníkem bude Jan Váňa, absolvent Taneční konzervatoře hl. m. Prahy a již mnoho let první sólista Ukrajinského Národního baletu divadla Tarase Ševčenka v Kyjevě. „Věříme, že přes všechny komplikace spojené s ruskou agresí na Ukrajině bude moci do Českých Budějovic přijet a zatančit společně se svojí partnerkou pas de deux z klasického baletu Giselle,“ dodávají organizátoři. Vystoupí také tanečníci ze skupiny DEKKADANCERS, kteří budějovickému publiku dobře známí jako choreografové, tentokrát jako tanečníci představí ukázku z jejich poslední premiéry Occultatum a Řbitov nápadů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments