Moravské divadlo chystá jedinečný audiovizuální zážitek

K zářijovým oslavám Dnů evropského dědictví patří v Olomouci již tradičně také divadelní představení na Horním náměstí. Projekt Sloup světla bude speciální nejen tím, že se v něm setkají zástupci všech uměleckých souborů Moravského divadla. Jedinečné audiovizuální představení, které se uskuteční v pátek 10. září ve 20 hodin, má být modlitbou za konec pandemie. Součástí představení bude světová premiéra skladeb Mikoláše Troupa.
Horní náměstí, Olomouc (zdroj Wikimedia, foto Dominik Tefert)
Horní náměstí, Olomouc (zdroj Wikimedia, foto Dominik Tefert)

V uplynulých letech uvedlo Moravské divadlo na Horním náměstí populární tituly Noc na Karlštejně, Sluha dvou pánů, Carmen, Prodaná nevěsta či Cyrano z Bergeracu. „Jsme rádi, že divadelní představení na Horním náměstí se stalo již pevnou součástí oslav Dnů evropského dědictví. Když jsme přemýšleli nad tím, jaký titul uvést letos, uvědomili jsme si, s čím se naše společnost musela potýkat a vyrovnat za poslední rok, a současně jsme chtěli dát divákům na vědomí, že jsme zpátky a znovu pro ně otevíráme divadlo. Shodli jsme se na tom, že letošní představení by mělo důstojně uctít památku obětí covidu a přinést divákům duchovní katarzi. Současně bychom si přáli, aby výjimečný projekt Sloup světla byl symbolickou tečkou za koncem pandemie,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

K režii velkolepého projektu oslovilo vedení olomouckého divadla Tomáše Ondřeje Pilaře, uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. „Na počátku mých úvah stál obraz Sloupu Nejsvětější Trojice, jedné z nejvýraznějších dominant Olomouce, a jakási moje umělecká meditace nad tím, jak tuto úchvatnou barokní, v kameni zhmotněnou modlitbu přeložit do jazyka jednadvacátého století, kdy stojíme uprostřed města v pokorné touze, aby se už celospolečenská tragédie vyvolaná pandemií uzavřela,“ uvedl Pilař. Podle něj by se celé představení mohlo stát modlitbou za konec pandemie. „Odtud plyne i základní rámec celého večera zahájeného zvukovým panoramatem všech olomouckých zvonů, zatímco se k nebi budou vznášet balonky jako znamení duší, které během pandemie z tohoto kraje odešly na věčnost, a naopak zakončeného vztyčením nového „morového“ sloupu – Sloupu světla – za zvuku světové premiéry nové symfonické skladby vyjadřující naději,“ přiblížil režisér.

Autorem skladeb zkomponovaných speciálně pro Sloup světla je jeden z nejlepších českých varhaníků Mikoláš Troup. V průběhu večera zazní intráda pro sedm žesťových nástrojů Sursum Corda, sváteční ouvertura pro orchestr Signum Iris a litanie pro sóla, smíšený sbor a orchestr s názvem Columna Ignis. „Mikoláš je nesmírně citlivý člověk i umělec, a tak jsem neměl strach mu kompletně svěřit obsahově uměleckou podobu skladeb. Pro tento večer jsem měl zejména představu velkého vokálně symfonického díla, které podpoří rozsvícení „Sloupu světla“, a přál jsem si, aby se jednalo o zhudebnění nápisů nesených kartušemi na barokním Sloupu Nejsvětější trojice, tedy, aby se tento kamenný monument díky jmenované skladbě metaforicky proměnil v nehmotnou hudbu a spolu s paprsky světla jako modlitba zamířil k nebesům,“ popsal Pilař.

„Umělecká inspirace slavnou olomouckou památkou, zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je výborná. Na tento zážitek se těším a současně jsem zvědavý, jak nová skladba vyzní přímo u samotného Sloupu Nejsvětější Trojice,“ reagoval primátor statutárního města Olomouce Mirek Žbánek.

Kromě nových skladeb Mikoláše Troupa zazní na Horním náměstí také ukázky ze slavných domácích i zahraničních oper. „Ze sólistů se představí hostující sopranistka a držitelka Ceny Thálie Ivana Veberová, která zazpívá Libušino proroctví z opery Libuše od Bedřicha Smetany. Ze sólistů Moravského divadla to budou Barbora Řeřichová s árií Leonory z Beethovenovy opery Fidelio a Jakub Rousek, který zazpívá árii Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot. V programu se dále objeví známé operní sbory z děl Nabucco a Prodaná nevěsta,“ vyjmenoval umělecký šéf opery a operety Moravského divadla Miloslav Oswald.

Vedle ukázek ze slavných operních děl nabídne program i ochutnávky ze současného repertoáru baletního souboru Moravského divadla. „Pro diváky jsme připravili například pas de trois z baletu Giselle, duet z baletu Bajadéra nebo slavné pas de deux z Dona Quijota, kde se zároveň představí i naší noví sólisté Sawa Shiratsuki a Sergio Méndez Romero. Věřím, že krása baletu dokreslí tento jedinečný program,“ uvedl umělecký šéf souboru Michal Štípa.

Na přípravě projektu spolupracovali také členové olomoucké činohry. „Diváci se mohou těšit nejenom na Natálii Tichánkovou coby moderátorku celé akce, ale také na předtočená poselství členů činohry, jež budou během večera promítána na velkoplošné obrazovce. Vybral jsem sedm textů plných naděje a zajímavých myšlenek, jejichž autory jsou osobnosti jako Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel nebo Zbigniew Czendlik. Jednotlivá poselství byla natočena na ikonických místech Olomouce, takže za předčítajícími uvidíte interiéry Arcibiskupského paláce, vily Primavesi nebo freskový sál Fakultní základní školy Komenium,“ popsal umělecký šéf činohry Roman Vencl. Texty budou prezentovat Ivana Plíhalová, Vlasta Hartlová, Vendula Nováková, Václav Bahník, Jan Ťoupalík, Lukáš Červenka a Roman Vencl.

„Do hlavního programu letošních Dnů evropského dědictví se společně zapojuje spousta nejen olomouckých umělců. Z toho mám vážně radost, protože tak Dny evropského dědictví získávají rozměr svátku celé Olomouce,“ zdůraznila náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Prostřednictvím velkoplošné obrazovky promluví na konci představení olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Sloup světla má být jakousi pomyslnou modlitbou za konec pandemie covidu, která nás poznamenala všechny. V mnohých zůstala bolest ze ztráty blízkých a v některých nejistota či strach. Nucená izolace nechala stopy na naší komunikaci a společenských vztazích. Zároveň nám dala příležitost k vynalézavosti a vzájemné pomoci. Přes nově objevené cesty ke kulturním prožitkům v nás roste hlad po opravdovém setkání a společně prožívané kráse. Ba zdá se, že vynucený půst probudil ještě větší touhu po zážitcích živé hudby a divadla. Kéž tento zážitek povznese srdce hostů k modlitbě, vděčnosti i odvaze pomáhat druhým a přijímat moudrá omezení či řád jako projev nezištné lásky,“ uvedl arcibiskup.

U příležitosti oslav Dnů evropského dědictví pořádá Moravské divadlo Olomouc také oblíbené prohlídky divadelního zákulisí, a to v sobotu 11. září od 9:00 hodin. Prohlídky budou začínat vždy v celou hodinu s tím, že poslední termín prohlídky je naplánovaný na 13:00 hodin. Kapacita jedné skupiny je omezená na třicet osob.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments