Moravské divadlo odhaduje propad tržeb o 60 procent

Propad o více než polovinu tržeb, obrovské změny v dramaturgických plánech, ale především frustrace z chybějícího vztahu s návštěvníky provází olomoucká muzea i divadla během roční pandemie. Epidemická opatření nejen vyprázdnila sály největších olomouckých kulturních institucí, ale zrušila či odsunula většinu představení, některé až na příští rok. Přesto se v nich dál zkouší a plánuje, aby bylo v případě otevření co divákům nabídnout.
Moravské divadlo Olomouc (zdroj MDO)

Finanční ztráty pociťují všechny kulturní instituce bez rozdílů. Moravské divadlo odhaduje propad tržeb o 60 procent. “Bohužel od března až do konce roku jsme se potýkali s většími či menšími omezeními, což se výrazně podepsalo na celkovém počtu návštěvníků i velikosti tržeb, kdy tržby z vlastní činnosti klesly o více než 60 procent a celkový počet návštěvníků poklesl ze 111.000 na 37.000,” řekl ředitel divadla David Gerneš. Část tržeb se podle něj podařilo zachránit díky naplněným letním open-air představením.

Změny byly a jsou nadále pro Moravské divadlo bolestné, které navíc loni chtělo velkolepě oslavit 100 let české scény. “Během roku jsme přišli o přibližně dvě třetiny představení oproti normálnímu stavu,” podotkl ředitel Gerneš. Přesouvání premiér je náročné také pro členy souboru – jsou sice nazkoušeny, ale dodnes nebyly hrány pro diváky. “Toto nekonečné předělávání hracích plánů a termínů premiér je velmi časově a psychicky náročné, kdy díky jedné změně nastane dominový efekt a je třeba předělat kompletně vše,” podotkl Gerneš. Některé tituly se posouvají až na rok 2022.

Situace je náročná už jen proto, že tato práce je bytostně spojena s publikem. “Není nic smutnějšího, než když se ukončí zkouškový proces a místo vyprodané premiéry se odehraje zkouška pro prázdné hlediště,” podotkl ředitel Moravského divadla. Kolegové se podle něj během krize spontánně zapojili do všech nových projektů, s přibývajícím časem je však absence diváků stále tíživější.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments