Moravské divadlo Olomouc chystá česko-ukrajinský baletní galavečer

Moravské divadlo Olomouc hostí členy Kyjevského městského baletu, který se nemohl vrátit z evropského turné domů. Vedení divadla nabídlo umělecký azyl a možnost trénovat a zkoušet v budově divadla. Současně vznikl nápad uspořádat na olomouckém jevišti česko-ukrajinský galavečer, na němž by vedle domácího souboru vystoupili také tanečníci z Kyjeva a pozvaní hosté z divadel v Brně, Ostravě a Plzni. Mimořádný projekt se uskuteční ve středu 30. března 2022 ve 20:00 hodin, vstupenky jsou v prodeji od 23. března 2022. Výtěžek z celé akce poputuje kyjevskému souboru.
Kyjevský městský balet (zdroj Moravské divadlo Olomouc)
Kyjevský městský balet (zdroj Moravské divadlo Olomouc)

Vedení Moravského divadla Olomouc vyslyšelo prosbu Kyjevského městského baletu o dočasný azyl a rozhodlo se poskytnout ukrajinským umělcům baletní sál, kde mohou trénovat, zkoušet a alespoň takto dál pokračovat ve své umělecké práci. První tanečníci dorazili už v polovině minulého týdne, kompletní soubor včetně zakladatele a uměleckého šéfa Ivana Kozlova by měl do Olomouce dorazit na konci tohoto týdne. „Téměř okamžitě jsme rozběhli jednání o vystoupení Kyjevského městského baletu před naším publikem. Pan Kozlov byl myšlenkou nadšen a pak už jen bylo potřeba dohodnout se na podobě programu a najít v nabitém repertoáru našeho divadla vhodný termín. Jsme moc rádi, že do bohatého seznamu evropských měst, ve kterých Kyjevský balet vystupoval, se brzy přidá Česká republika,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. „Děkujeme Moravskému divadlu za to, že nám v této těžké době nabídlo možnost zde trénovat a zkoušet. Jsme opravdu pyšní na to, že se v Olomouci můžeme prezentovat. Bude to historicky první vystoupení Kyjevského městského baletu v České republice a my už se na něj moc těšíme,“ doplnil Kozlov.

Program galavečera nabídne nejen vystoupení kyjevských tanečníků, na jevišti Moravského divadla se představí také domácí soubor a rovněž hosté z Národního divadla Brno, Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni. „Jsem velmi rád, že se nám podařilo v tak krátkém čase připravit galavečer, jehož výtěžek půjde na podporu tanečníků z Kyjevského městského baletu, jimž jsme u nás v divadle poskytli zázemí. Oslovil jsem šéfy baletních souborů napříč republikou a jsem velmi potěšen, že souhlasili s účastí svých sólistů na tomto večeru, jehož mottem je: „Není důležité, jaké jsme národnosti, důležité je, že jsme ochotni vzájemně si pomáhat“. Věřím, že tento večer vzbudí zájem a lidé budou ochotni přijít a přispět tak na dobrou věc,“ sdělil Jan Fousek, umělecký šéf baletu Moravského divadla.

V průběhu večera se milovníci tanečního umění dočkají ukázek z baletů Labutí jezero, Don Quijote, Bajadéra, Coppélia, Paquita i ochutnávky z připravované inscenace Obraz Doriana Graye, která bude mít v Olomouci premiéru 8. dubna 2022. Za Kyjevský městský balet se představí Diana Potapenko, Ilona Moskalenko, Konstantin Palienko, Olga Posternak či Volodymyr Bukliev. Těšit se můžeme také na první sólistku baletu Národního divadla Brno Eriko Wakizono a její kolegy Roberta Hylanda, Emilii Vuorio či Arthura Abrama. Z Národního divadla moravskoslezského Ostrava se do programu zapojí sólisté Laura Moreno Gasulla, Rei Masatomi, Brittany Haws nebo Alessio Corallo a z plzeňského divadla do Olomouce zavítají Victoria Roemer a Karel Audy. Domácí soubor pak budou reprezentovat Emily-Joy Smith, Yuki Beppu, Sawa Shiratsuki, Sergio Méndez Romero, Hirofumi Kitazume a další.

Vstupenky na speciální galavečer jsou v prodeji od 23. března 2022 na pokladně a na webu Moravského divadla Olomouc.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments