Radek Baborák uspořádá hudební maraton na podporu ukrajinských umělců

Hornista a dirigent Radek Baborák a Akademie MenART vyhlašují sbírku na podporu ukrajinských umělců. Jejich cílem je podpořit vytvoření pracovních příležitostí v umělecké oblasti pro nově příchozí běžence z Ukrajiny.

Radek Baborák (zdroj Radek Baborák)
Radek Baborák (zdroj Radek Baborák)

„To, co zažíváme v posledních týdnech nemůže žádného emočního a nesobeckého člověka nechat chladným, bez reakce, bez soucitu. Je naší povinností pomoci kolegům a jejich rodinám v nouzi, na útěku před hrůzami války. Umělci jsou nositelé tradic každého národa a jeho chloubou. Reprezentují hodnoty, které pokud zmizí, a oni budou nuceni změnit své povolání, ztratí se duše jejich země. S vaším laskavým přispěním, se tomu pokusíme zabránit, a proto otevíráme další kolo sbírky,“ vysvětluje Radek Baborák. Kulturní instituce mohou obtížně ihned nabídnout plnohodnotné dlouhodobé pracovní úvazky. Mohou ovšem nabídnout krátkodobé spolupráce na projektech, práce pro pedagogy, kteří se v základních uměleckých školách či DDM mohou věnovat výuce ukrajinských žáků, případně najít uplatnění v sociálních službách. Stejně spontánně Radek Baborák reagoval před dvěma lety, kdy se během covidové pandemie nespočet hudebníků na volné noze ocitlo bez prostředků a díky sbírce, kterou inicioval společně s Akademií MenART, se ve dvou kolech podařilo získat 1 990 500 Kč a podpořit sto padesát šest umělců na volné noze.

Sbírka na pomoc ukrajinským umělcům bude symbolicky zahájena tento pátek 25. března v 18:00 hodin v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze koncertem Radek Baborák Ensemble a mentorů Akademie MenART spolu s Ivem Kahánkem, Kateřinou Kněžíkovou či Karlem Košárkem. Následovat bude 24hodinový koncert, který nabídne prostor pro modlitbu a meditaci, během které se vystřídá celá řada dalších umělců či studentů. Hudební pouť bude symbolicky zakončena Beethovenovou symfonií č. 5 „Osudovou“ v podání orchestru Česká Sinfonietta pod taktovkou Radka Baboráka. Hostitelkou koncertu je farářka Martina Viktorie Kopecká. Kostel sv. Mikuláše bude po celou dobu veřejně přístupný a sbírku mohou návštěvníci podpořit dobrovolným vstupným na místě.

„Naším cílem je vytvořit platformu pro ty, kteří dorazili do ČR a hledají práci v oboru a ty, kteří mohou práci nabídnout. Chceme pomoci vystavět příležitosti pro ukrajinskou komunitu v rámci našich fungujících kulturních, vzdělávacích a volnočasových institucí,“ říká Dana Syrová, zakladatelka Akademie uměleckého vzdělávání MenART. O pomoc mohou žádat přímo ukrajinští občané registrovaní v ČR na konkrétní pracovní příležitost, kulturní instituce a organizace a také základní umělecké školy, DDM, zřizovatelé či organizátoři volnočasových aktivit pro děti a mládež, domovy seniorů či poskytovatelé sociálních služeb. Sbírka bude probíhat na portálu Donio do 25. května 2022. Všechny prostředky ze sbírky budou rozdělovány z transparentního účtu.

Patrony sbírky jsou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, primátor hl. m Prahy Zdeněk Hřib, farářka Martina Viktorie Kopecká a pěvkyně Soňa Červená. Podporu sbírce vyjádřili Marek Výborný, poslanec PSP ČR, Hana Třeštíková, radní pro kulturu hlavního města Prahy, předseda Poslaneckého klubu KDU-ČSL, Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP, člen rady hlavního města Prahy Jan Wolf, lékař a senátor Marek Hilšer, ředitel MHF Pražské jaro a poslanec Roman Bělor.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments