Moravské divadlo Olomouc chystá inscenovanou verzi České mše vánoční

Koncertní provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby patří ke stálicím prosincového programu Moravského divadla Olomouc. Dočkáme se i letos, a to dokonce inscenované verze s dojemným příběhem pro celou rodinu.

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční – zleva (klečící): Radoslava Müller, Jakub Rousek, Lucie Skácelíková, Petr Martínek, Helena Beránková – Moravské divadlo Olomouc (zdroj Moravské divadlo Olomouc)
Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční – Radoslava Müller, Jakub Rousek, Lucie Skácelíková, Petr Martínek, Helena Beránková – Moravské divadlo Olomouc (zdroj Moravské divadlo Olomouc)

Po loňské on-line premiéře čeká Rybovu mši konečně živá premiéra před publikem, a to den před Štědrým večerem. Inscenovanou verzi mše uvede Moravské divadlo Olomouc ve čtvrtek 23. prosince v 16:00 a 19:00 hodin. Od Štědrého dne do svátku Tří králů bude navíc na YouTube kanálu divadla zdarma ke zhlédnutí záznam představení.

Nápad na inscenovanou verzi se zrodil už vloni během jarní vlny pandemie koronaviru. „Česká mše vánoční je už řadu let ozdobou předvánočního programu Moravského divadla a nás napadlo udělat ji trochu jinak – místo koncertního provedení nastudovat hranou verzi s příběhem a množstvím postav. Do příprav bohužel zasáhla druhá vlna pandemie, takže scénář jsem nakonec upravovala čtyřikrát v návaznosti na to, jak vycházela nová nařízení o tom, co se smí a co se nesmí, kolik lidí může zpívat pohromadě a podobně,“ popsala režisérka Dagmar Hlubková. Při psaní scénáře vycházela z Komedie o hvězdě, lidové hry o narození Ježíška ve zpracování teatrologa Jana Kopeckého. „Kromě toho jsou v inscenaci ukázky dalších lidových her. Zpívané pasáže se prolínají s hranými scénami,“ zmínila Hlubková.

Kvůli loňskému uzavření divadel se nová verze Rybovy mše dočkala zatím pouze on-line uvedení na YouTube kanálu Moravského divadla. Letos si inscenovanou Českou mši vánoční konečně užijeme naživo. Tvůrci navíc slibují, že to bude zážitek i pro ty, kteří již měli možnost zhlédnout zmíněný záznam. „Diváci uvidí na jevišti děje, které do videozáznamu nebylo možné dostat. Natáčeli jsme na jednu kameru a ta pochopitelně nemohla zabrat veškeré dění na scéně. Navíc má živé představení zcela jiný úvod. Zatímco vloni jsme hned na začátku předvedli množství postav, abychom diváky u obrazovek a monitorů zaujali a strhli od první sekundy, nyní začínáme komorně, nenápadně,“ upozornila Hlubková. Celý děj je orámovaný vzpomínkou spisovatele Jana Nerudy. „Pan Neruda se vrací z půlnoční mše a na zasněženém náměstí právě zní Tichá noc. Vše je takové nostalgické a v této atmosféře začne Jan Neruda vzpomínat na své dětství, na tatínka, na to, jak si doma hrál s betlémem a vyprávěl si s figurkami. Najednou dojde k proměně a stane se zázrak. Betlém, který má ve své paměti, zničehonic ožije,“ popsala režisérka.

Orchestr a zpěváky bude řídit Tomáš Hanák, „Text Rybovy mše ke scénickému ztvárnění přímo vybízí. Určitě to je příjemné zpestření, které zřetelně vybočuje z běžné praxe uvádění tohoto díla. Jevištní tvar dává dílu novou působivost a dynamiku. Má potenciál oslovit jak zkušeného návštěvníka, který Rybovu mši již důvěrně zná, tak dítě, které se s ním setká poprvé,“ řekl dirigent.

Zpívané postavy ztvární Helena Beránková, Radoslava Müller, Jakub Rousek a David Szendiuch, mluvené party pak v inscenaci mají například Jiří Přibyl, Lucie Skácelíková, Martin Štolba, Petr Martínek či Lucie Kordová. Na jevišti se během představení objeví hodní králové Kašpar, Melichar a Baltazar, zlý král Herodes nebo archanděl Gabriel.

Na obě čtvrteční uvedení České mše vánoční zbývají poslední vstupenky. Pro diváky, kteří se na představení do divadla nedostanou, přichystalo vedení divadla dárek v podobě on-line záznamu loňského představení, který bude od 24. prosince 2021 až do 6. ledna 2022 zdarma přístupný na YouTube kanálu a webu Moravského divadla. On-line představení bude navíc využito k charitativním účelům, diváci mohou během sledování přispět na provoz organizace Zet-My, která poskytuje odlehčovací sociální službu dětem a dospívajícím s kombinovaným, mentálním postižením, včetně osob s poruchou autistického spektra. „Není krásnějšího pocitu, než když se z obdarovaného stáváte tím, kdo něco daruje. Moravské divadlo se letos rozhodlo podpořit organizaci Zet-My a budeme moc rádi, když ji během vánočních svátků podpoří také naši diváci,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Jak se na hranou verzi České mše vánoční těší hlavní představitelé?

Helena Beránková: „Na Českou mši vánoční se velmi těším. Pro naše divadlo není scénické provedení mše zcela tradiční, ale v dávných dobách byly vánoční hry jedním z mála, co díky ochotnickým spolkům mohl prostý lid vidět. Proto vážení diváci opery a operety, pojďte společně s námi prožít vánoční čas plný naděje a lásky.“

Radoslava Müller: „Věřím, že divákům, kteří byli zvyklí navštěvovat naše divadlo, aby vyslechli tuto krásnou mši, se naše hraná verze bude líbit. Naším cílem je potěšit, pobavit a připomenout podstatu vánočních svátků. Přeji všem divákům příjemný hudební i vizuální zážitek.“

Jakub Rousek: „Jsem moc rád a šťastný, že se tento projekt naplní a zhmotní na našem jevišti. Určitě je to oživení a ozvláštnění vánočního času hlavně pro rodiny s dětmi.“

David Szendiuch: „Považuji scénické provedení Rybovy mše za skvělý nápad. Myslím si, že by se projekt inscenované České mše vánoční mohl setkat s velkým ohlasem diváků a být pro příznivce divadla něčím novým, lidovějším a srozumitelnějším než pouze tradiční koncertní provedení. Tím, že je mše doplněna o texty, bude také celý příběh mnohem srozumitelnější zejména pro malé posluchače. Těšíme se na setkání právě s nimi a věříme, že si v hojném počtu najdou cestu k nám do divadla.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments