Moravské divadlo Olomouc plánuje bohatou sezónu nejen na inscenace

Moravské divadlo v Olomouci nabídne v nové divadelní sezoně jedenáct premiérových titulů a k tomu hned několik atraktivních projektů. Baletní soubor chystá workshopy pro malé i velké zájemce o tanec, soubor činohry oslaví třicáté výročí Sametové revoluce novou divadelní hrou a soubor opery a operety uvede koncert věnovaný dílu Zdeňka Fibicha. Vedle toho zakládá Moravské divadlo klub mecenášů a středoškolákům a vysokoškolákům nabízí Studentskou kartu.
Zahájení sezóny 2019 – Moravské divadlo Olomouc (zdroj MDO)

Moravské divadlo v Olomouci nabídne v nové divadelní sezoně jedenáct premiérových titulů a k tomu hned několik atraktivních projektů. Baletní soubor chystá workshopy pro malé i velké zájemce o tanec, soubor činohry oslaví třicáté výročí Sametové revoluce novou divadelní hrou a soubor opery a operety uvede koncert věnovaný dílu Zdeňka Fibicha. Vedle toho zakládá Moravské divadlo klub mecenášů a středoškolákům a vysokoškolákům nabízí Studentskou kartu.

Vedení baletního souboru plánuje v nové sezoně otevřít tvůrčí dílny, a to ve dvou variantách – ve všední dny pro školy a o víkendu pro rodiče s dětmi. „Sólisté našeho souboru předvedou taneční ukázku a naučí účastníky workshopu část choreografie. Bude možné vyzkoušet si baletní kostýmy a špičky, vyrobit si originální tematickou placku nebo se vyfotit se sólisty a získat jejich podpis během autogramiády,“ přiblížil umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa.
První tvůrčí dílna bude věnovaná chystané premiéře baletu Giselle a uskuteční se v sobotu 19. října v 15 hodin. „Zábavnou formou představíme historii tohoto baletu a přiblížíme jeho děj i slavná zpracování,“ doplnila dramaturgyně Martina Náhlíková.
Kapacita workshopu je stanovena na 35 osob, vstupenky na akci lze zakoupit od 20. září. Baletní workshopy se do divadelního programu budou vracet s měsíční periodicitou. Vedle toho plánuje vedení souboru před každou z premiér setkání a besedy s choreografem a režisérem inscenace a představiteli hlavních rolí.
Z dalších aktivit baletního souboru v aktuální sezoně pak rozhodně stojí za zmínku vystoupení na Piazettě Národního divadla v rámci Festivalu Zlatá Praha, a to v sobotu 28. září od 17 hodin. V listopadu se zástupci souboru představí na největším tanečním festivalu ve střední Evropě Dance Life Brno a příští rok v dubnu nebudou chybět na pražských oslavách Mezinárodního dne tance.

Michal Štípa a Nikola Márová – Moravské divadlo Olomouc, Gala (foto MDO – Hrubá)

K letošním oslavám třicátého výročí Sametové revoluce chystá činohra Moravského divadla hned dva projekty. V rámci Noci divadel uvede v sobotu 16. listopadu scénické čtení textu Petra Erbese s názvem Tři smrti Martina Šmída a inscenaci hry Samet mladé pražské autorky Michaely Křivánkové. „Oba texty vzešly ze soutěže o původní dramatický text na téma Sametová revoluce, kterou jsme vyhlásili na začátku letošního roku. Scénické čtení bude probíhat v divácky atraktivních prostorách bývalého obchodního domu v Pavelčákově ulici, inscenaci Samet pak uvedeme na jevišti Moravského divadla,“ popsal umělecký šéf činohry Roman Vencl.
Soubor dále plánuje doprovodné akce k světové premiéře adaptace filmového hitu Nedotknutelní, která se uskuteční v květnu příštího roku. V plánu je také tematický večer věnovaný osobnosti španělského básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy, neboť v repertoáru Moravského divadla se příští rok objeví hned dvě jeho díla – činohra nastuduje Dům Bernardy Alby, balet pak Krvavou svatbu

Fanoušci tvorby hudebního skladatele Zdeňka Fibicha se mohou v příštím roce těšit na speciální koncert, který připraví soubor opery a operety Moravského divadla. „Připojíme se tímto ke konferenci věnované osobnosti Zdeňka Fibicha, která se v květnu uskuteční v Olomouci. Koncertu se plánují zúčastnit žijící potomci nejen Fibicha, ale i Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany,“ upozornil umělecký šéf souboru Miloslav Oswald. Termín koncertu je naplánovaný na 4. května 2020.

Se začátkem školního roku přichází Moravské divadlo s atraktivní nabídkou pro všechny středoškolské a vysokoškolské studenty. Tradiční studentské předplatné střídá v novém divadelním roce Studentská karta, která kromě padesátiprocentní slevy na vstupenky nabízí další výhody včetně prohlídky zákulisí divadla či účasti na besedách s tvůrci inscenací. Studentská karta je určená pro všechny studující fanoušky a milovníky divadla ve věku od 15 do 26 let. 

Start nové sezony využilo vedení divadla k založení mecenášského klubu. Chce tak oslovit všechny příznivce a pravidelné návštěvníky k podpoře své oblíbené kulturní instituce.  „Jsme rádi, že náš nově založený Mecenášský klub Moravského divadla už má svého prvního člena. Stal se jím pan Ladislav Vitoul, jehož rodina má v Moravském divadle předplacenu lóži číslo osm v prvním pořadí už od roku 1924,“ zdůraznil ředitel divadla David Gerneš.

Moravské divadlo Olomouc (foto MDO/Michael Hančovský)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na