Moravské divadlo Olomouc plánuje bohatou sezónu nejen na inscenace

Moravské divadlo v Olomouci nabídne v nové divadelní sezoně jedenáct premiérových titulů a k tomu hned několik atraktivních projektů. Baletní soubor chystá workshopy pro malé i velké zájemce o tanec, soubor činohry oslaví třicáté výročí Sametové revoluce novou divadelní hrou a soubor opery a operety uvede koncert věnovaný dílu Zdeňka Fibicha. Vedle toho zakládá Moravské divadlo klub mecenášů a středoškolákům a vysokoškolákům nabízí Studentskou kartu.
Zahájení sezóny 2019 – Moravské divadlo Olomouc (zdroj MDO)

Moravské divadlo v Olomouci nabídne v nové divadelní sezoně jedenáct premiérových titulů a k tomu hned několik atraktivních projektů. Baletní soubor chystá workshopy pro malé i velké zájemce o tanec, soubor činohry oslaví třicáté výročí Sametové revoluce novou divadelní hrou a soubor opery a operety uvede koncert věnovaný dílu Zdeňka Fibicha. Vedle toho zakládá Moravské divadlo klub mecenášů a středoškolákům a vysokoškolákům nabízí Studentskou kartu.

Vedení baletního souboru plánuje v nové sezoně otevřít tvůrčí dílny, a to ve dvou variantách – ve všední dny pro školy a o víkendu pro rodiče s dětmi. „Sólisté našeho souboru předvedou taneční ukázku a naučí účastníky workshopu část choreografie. Bude možné vyzkoušet si baletní kostýmy a špičky, vyrobit si originální tematickou placku nebo se vyfotit se sólisty a získat jejich podpis během autogramiády,“ přiblížil umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa.
První tvůrčí dílna bude věnovaná chystané premiéře baletu Giselle a uskuteční se v sobotu 19. října v 15 hodin. „Zábavnou formou představíme historii tohoto baletu a přiblížíme jeho děj i slavná zpracování,“ doplnila dramaturgyně Martina Náhlíková.
Kapacita workshopu je stanovena na 35 osob, vstupenky na akci lze zakoupit od 20. září. Baletní workshopy se do divadelního programu budou vracet s měsíční periodicitou. Vedle toho plánuje vedení souboru před každou z premiér setkání a besedy s choreografem a režisérem inscenace a představiteli hlavních rolí.
Z dalších aktivit baletního souboru v aktuální sezoně pak rozhodně stojí za zmínku vystoupení na Piazettě Národního divadla v rámci Festivalu Zlatá Praha, a to v sobotu 28. září od 17 hodin. V listopadu se zástupci souboru představí na největším tanečním festivalu ve střední Evropě Dance Life Brno a příští rok v dubnu nebudou chybět na pražských oslavách Mezinárodního dne tance.

Michal Štípa a Nikola Márová – Moravské divadlo Olomouc, Gala (foto MDO – Hrubá)

K letošním oslavám třicátého výročí Sametové revoluce chystá činohra Moravského divadla hned dva projekty. V rámci Noci divadel uvede v sobotu 16. listopadu scénické čtení textu Petra Erbese s názvem Tři smrti Martina Šmída a inscenaci hry Samet mladé pražské autorky Michaely Křivánkové. „Oba texty vzešly ze soutěže o původní dramatický text na téma Sametová revoluce, kterou jsme vyhlásili na začátku letošního roku. Scénické čtení bude probíhat v divácky atraktivních prostorách bývalého obchodního domu v Pavelčákově ulici, inscenaci Samet pak uvedeme na jevišti Moravského divadla,“ popsal umělecký šéf činohry Roman Vencl.
Soubor dále plánuje doprovodné akce k světové premiéře adaptace filmového hitu Nedotknutelní, která se uskuteční v květnu příštího roku. V plánu je také tematický večer věnovaný osobnosti španělského básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy, neboť v repertoáru Moravského divadla se příští rok objeví hned dvě jeho díla – činohra nastuduje Dům Bernardy Alby, balet pak Krvavou svatbu

Fanoušci tvorby hudebního skladatele Zdeňka Fibicha se mohou v příštím roce těšit na speciální koncert, který připraví soubor opery a operety Moravského divadla. „Připojíme se tímto ke konferenci věnované osobnosti Zdeňka Fibicha, která se v květnu uskuteční v Olomouci. Koncertu se plánují zúčastnit žijící potomci nejen Fibicha, ale i Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany,“ upozornil umělecký šéf souboru Miloslav Oswald. Termín koncertu je naplánovaný na 4. května 2020.

Se začátkem školního roku přichází Moravské divadlo s atraktivní nabídkou pro všechny středoškolské a vysokoškolské studenty. Tradiční studentské předplatné střídá v novém divadelním roce Studentská karta, která kromě padesátiprocentní slevy na vstupenky nabízí další výhody včetně prohlídky zákulisí divadla či účasti na besedách s tvůrci inscenací. Studentská karta je určená pro všechny studující fanoušky a milovníky divadla ve věku od 15 do 26 let. 

Start nové sezony využilo vedení divadla k založení mecenášského klubu. Chce tak oslovit všechny příznivce a pravidelné návštěvníky k podpoře své oblíbené kulturní instituce.  „Jsme rádi, že náš nově založený Mecenášský klub Moravského divadla už má svého prvního člena. Stal se jím pan Ladislav Vitoul, jehož rodina má v Moravském divadle předplacenu lóži číslo osm v prvním pořadí už od roku 1924,“ zdůraznil ředitel divadla David Gerneš.

Moravské divadlo Olomouc (foto MDO/Michael Hančovský)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat