Moravské divadlo Olomouc připravilo koncerty v secesní Vile Primavesi

Pod názvem Večer s klasikou ve Vile Primavesi se skrývá novinka, kterou si Moravské divadlo připravilo pro milovníky vážné hudby. Sérii pravidelných koncertů komorního charakteru, jež budou probíhat v prostorách olomoucké secesní Vily Primavesi, zahájil 3. listopadu 2022 společný koncert operních pěvců a smyčcového kvartetu. Další akce se uskuteční 30. listopadu v 17:00 hodin a bude zaměřena na průřez hudbou od klasických až po současné skladatele.
Petr Kupka, Barbora Vašků, Lukáš Pelikán, Iva Dočkalová (zdroj Moravské divadlo Olomouc)
Petr Kupka, Barbora Vašků, Lukáš Pelikán, Iva Dočkalová (zdroj Moravské divadlo Olomouc)

„Možnosti hrát v tomto krásném elegantním prostoru Vily Primavesi si velice vážíme a tímto bych rád poděkovat majitelce vily paní Honzíkové za vstřícnost a ochotu. Věřím, že díky spojení tohoto genia loci s nádhernou hudbou si diváci odnesou nevšední zážitek,“ uvedl David Gerneš, ředitel Moravského divadla Olomouc.

„Je nám ctí, že jsme navázali spolupráci s Vilou Primavesi, kde můžeme realizovat komorní koncerty a nabídnout tak divačkám a divákům intimní zážitek v prostorách historické vily. Orchestr je velké těleso, snadno se může stát, že za krásnou hudbou nejsou tváře umělců a umělkyň vidět. Naším cílem je představit hráče a hráčky orchestru jako skvělé muzikanty a muzikantky, kteří mají široký repertoár,“ přiblížila záměr koncertů dramaturgyně souboru opery a operety Vilma Bořkovec.

Na prvním koncertě 3. listopadu vystoupil smyčcový kvartet, v němž se představil koncertní mistr houslista Petr Kupka a houslistka ve skupině prvních houslí Barbora Vašků, první sólo violistka a vedoucí nástrojové skupiny viol Iva Dočkalová a koncertní mistr violoncellista Lukáš Pelikán, spolu s operními pěvci – sopranistkou Elenou Prášilovou Gazdíkovou a tenoristou Jakubem Rouskem.

Každý Večer s klasikou ve Vile Primavesi bude jedinečný. „Snažíme se vždy připravit dynamický a různorodý program pro všechny nástrojové skupiny. Návštěvníci se mohou těšit na klasické skladby světových i českých autorů od baroka po modernu, filmové písně, nejslavnější operní árie, ale také současnou hudbu žijících skladatelů a skladatelek,“ dodala Bořkovec.

Další plánovaný koncert se uskuteční 30. listopadu v 17:00 hodin a vystoupí na něm houslistka ze skupiny prvních houslí Barbora Vašků spolu s harfistkou Anastázii Tomečkovou, které zahrají slavné operní árie a skladby v instrumentální podobě či populární filmové písně. V druhé části večera pak hobojistka Barbora Šteflová, klarinetista Jan Charfreitag a fagotista Pavel Horák představí hudbu současných skladatelů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments