Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěž
  • Slovenský tanec
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Encyklopedie
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Čajkovského Louskáček přitančí opět na ostravské jeviště
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Slovenský tanec
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Chystá sePR ZprávyTanecZ domova

Čajkovského Louskáček přitančí opět na ostravské jeviště

Balet Národního divadla moravskoslezského vrací po dvanácti letech od poslední premiéry a pět let od derniéry na scénu Divadla Antonína Dvořáka balet Petra Iljiče Čajkovského Louskáček. Balet je spjat s časem vánočním – premiéra bude před začátkem letošního adventu (10. listopadu) a reprízy v této sezóně pak poběží jen do 8. ledna 2023. Divákům nabídne NDM choreografii Youriho Vámose – ten propojil klasickou pohádku E. T. A. Hoffmanna Louskáček a myší král s Vánoční koledou Charlese Dickense.

PRŠárka Swiderová
Publikováno 04/11/2022
sdílejte:
5 minut čtení
Petr Iljič Čajkovskij, Youri Vámos: Louskáček – Vánoční koleda (zdroj Národní divadlo moravskoslezské, foto Serghei Gherciu)
Petr Iljič Čajkovskij, Youri Vámos: Louskáček – Vánoční koleda (zdroj Národní divadlo moravskoslezské, foto Serghei Gherciu)

Balet Youriho Vámose měl světovou premiéru v Bonnu v roce 1988 a hrál či hraje se s úspěchem ve více než deseti zemích Evropy včetně Národního divadla v Praze.  

Vámos zachoval původní ideu choreografa Maria Petipy (Louskáček měl světovou premiéru v Petrohradě v roce 1892): přání všeho dobrého v čase Vánoc, kdy je zlo potrestáno, dobro vítězí a pohádkové postavy ožívají v našem světě. Přidal ale příběh „z toho světa“, samozřejmě s dobrým a poučným koncem. To vše doprovází geniální Čajkovského hudba. „Louskáček se od světové premiéry dočkal řady úprav, ale žádný z choreografů se neodvážil vynechat proměnu dřevěného panáčka Louskáčka v prince, jeho pas de deux s Klárkou, tanec vloček nebo fenomenální valčíky – to je dědictví, bez něhož by Louskáček nebyl tím, čím stále je. Choreograf Youri Vámos se toho také držel, a přitom propojením dvou příběhů vytvořil dílo podle našeho názoru mnohem živější, svěžejší, srozumitelné divákům všech generací. Ústřední postavou je tu nově lichvář Skrblík a děj se vine kolem jeho proměny z krutého a zlého člověka v přejícího dobráka, příběh se odehrává v Londýně 19. století,“ přibližuje šéfka baletního souboru Národního divadla moravskoslezského Lenka Dřímalová.

„Vždy se snažím se svými spolupracovníky vytvářet díla, která mohou žít mnohem déle než jednu sezónu. V případě Louskáčka je to také zásluha nesmrtelné hudby. Obecně své choreografie obecně rád upravuji a měním, v Louskáčkovi jsem ale změnil snad jen maličkosti. Takže kdo na balet přijde, uvidí to, co od Louskáčka přesně čeká – vánoční strom, sníh, hrající si děti a další. V klasickém Louskáčkovi ale podle mne chybí podstatná hodnota, a tou je příběh. Chtěl jsem do naivní snové pohádky vnést hlubší význam, lidskost a uvěřitelnost,“ říká Youri Vámos. Inspiraci našel před více než 30 lety při štědrovečerním sledování televizní verze Dickensovy Vánoční koledy. „Okamžitě jsem věděl, že to je to pravé. Hlavní dějovou linku jsme nakonec propojili s některými motivy původního Louskáčka. Diváky chceme vtáhnout do děje skrze choreografii, které oni sami snadno porozumí, a mohou tak příběh prožívat spolu s tanečníky na jevišti. Mým záměrem nebylo vytvořit balet pro nejmenší děti, ty starší už jej ale mohou ocenit, protože hovoří o reálných a důležitých věcech,“ přibližuje Youri Vámos.

Petr Iljič Čajkovskij, Youri Vámos: Louskáček – Vánoční koleda (zdroj Národní divadlo moravskoslezské, foto Serghei Gherciu)
Petr Iljič Čajkovskij, Youri Vámos: Louskáček – Vánoční koleda (zdroj Národní divadlo moravskoslezské, foto Serghei Gherciu)

Děj se tedy točí okolo proměny bohatého lichváře Skrblíka, který ničí a terorizuje své sousedy – dlužníky. Nejen chudou rodinu malé Klárky, jejíž otec nemá ani na vánoční dárky (Klárka si přeje figurku louskáčka), ani na vánoční večeři. Do děje zasáhne Víla Vánoc, která přiměje Skrblíka se polepšit (v jeho snu a pak i ve skutečnosti). Rodiny tak také díky proměněnému Skrblíkovi oslaví hezké Vánoce, děti se dočkají dárků a Klárka své vytoužené hračky. „Náš balet se tak může stát krásnou (snad i trochu poučnou) rodinnou podívanou v čase zklidnění, rozjímání a obdarovávání,“ uzavřela Lenka Dřímalová.

Lichvář je role spíše více herecká, nikoli pouze taneční. „Skrblík by měl být především uvěřitelný, je to skutečná osoba, zatímco zbytek postav má blíže k pohádce,“ přibližuje rozdíl Youri Vámos. U nás postavu ztvární Petr Sýkora (diváci ho znají jako Dona Quijota v Minkusově baletu), bývalý profesionální tanečník Tomáš Kopecký a tanečník a choreograf Lukas Zuschlag. V roli Klárky alternují Eleonora Ancona, Andrea Díaz a Shino Sakurado, Prince tančí Rei Masatomi, Solieh Samudio a Takafumi Tamagawa, Vílu Vánoc Arianna Marchiori, Laura Moreno Gasulla a Adrienn Tiszai.

Představení bude vždy živě doprovázet operní orchestr NDM – hudební nastudování Adam Sedlický. Realizace scény měl na starosti Daniel Dvořák a kostýmy Roman Šolc.

Petr Iljič Čajkovskij, Youri Vámos: Louskáček – Vánoční koleda (zdroj Národní divadlo moravskoslezské, foto Serghei Gherciu)
Petr Iljič Čajkovskij, Youri Vámos: Louskáček – Vánoční koleda (zdroj Národní divadlo moravskoslezské, foto Serghei Gherciu)
TémataAdam SedlickýAdrienn TiszaiAndrea DíazArianna MarchioriDaniel DvořákEleonora AnconaLaura Moreno GasullaLukas ZuschlagNárodní divadlo moravskoslezskéPetr SýkoraRei MasatomiRoman ŠolcSEZShino SakuradoSolieh SamudioTakafumi TamagawaTomáš KopeckýYouri Vàmos
Sdílet článek
Facebook zkopíruj odkaz
sdílejte:
Předchozí článek Lauterbachovy stradivárky (zdroj Sound research club) Lauterbachovy stradivárky uloupené nacisty se objevily ve Francii
Další článek Petr Kupka, Barbora Vašků, Lukáš Pelikán, Iva Dočkalová (zdroj Moravské divadlo Olomouc) Moravské divadlo Olomouc připravilo koncerty v secesní Vile Primavesi
5 1 hlasovat
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
Spravovat své soukromí

Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.

Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.

Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Statistiky

Marketing

Funkce
Vždy aktivní

Vždy aktivní
  • Spravovat možnosti
  • Správa služeb
  • Správa {vendor_count} prodejců
  • Přečtěte si více o těchto účelech
Spravovat možnosti
  • {title}
  • {title}
  • {title}
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up