Moravské divadlo Olomouc zahajuje novou sezonu galavečerem

Po dvouměsíční prázdninové přestávce se Moravské divadlo Olomouc chystá zahájit další sezonu. Nový divadelní rok již tradičně odstartuje galavečer, v němž kromě ukázek ze současného i budoucího repertoáru dojde na předání cen za nejlepší umělecké výkony sezony 2018/2019. Slavnostní zahájení sezony se uskuteční v neděli 1. září od 19 hodin, večerem budou provázet členka činoherního souboru Jana Posníková a šéf olomoucké činohry Roman Vencl.
Zahájení sezóny 2019 – Moravské divadlo Olomouc (zdroj MDO)

Zahájení sezony je svátkem pro každého divadelníka, kdy se po prázdninách můžeme odpočatí vrátit na jeviště, abychom znovu přinášeli radost našim divákům. Rád bych popřál všem divákům sezonu plnou skvělých divadelních zážitků a mým kolegům mnoho energie a sil do celé sezony. Pro letošní divadelní rok jsme si též připravili několik novinek, které divákům představíme v dohledné době,“ sdělil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Kromě ukázek z inscenací uvedených v Moravském divadle v sezoně 2018/2019, jako jsou balet Bajadéra, muzikál Starci na chmelu či opera Její pastorkyňa, nabídne slavnostní večer i ochutnávky z připravovaných titulů. Hned v úvodu zazní předehra jediné Beethovenovy opery Fidelio, jejíž inscenaci uvedeme v červnu příštího roku.

Režie Slavnostního zahájení sezony se již pošesté ujme šéf olomoucké činohry Roman Vencl, který si navíc letos přibere i funkci moderátora. „Bylo jasné, že moderátorskou štafetu pro letošek převezme nová členka činohry Jana Posníková. Když jsme k ní hledali vhodného sparingpartnera, tak jsem se sám nabídl, a to hned ze dvou důvodů – Janču dobře znám a máme velmi podobný smysl pro humor, takže stát celý večer na jevišti po jejím boku pro mě bude velkým zážitkem a moc se na to těším. Druhý důvod je možná překvapivý, ale opravdu je pro mě snazší zahájení vymyslet, zrežírovat a sám si ho i moderovat, protože už dobře znám veškerá úskalí a snad všechny nenadálé situace, které mohou během takového večera nastat,“ popsal Vencl. Jana Posníková má s moderováním řadu zkušeností a skutečnost, že bude na jevišti spolu se svým šéfem, ji určitě nerozhodí. „Roman je vtipný a pohotový, takže se upřímně těším. Navíc, když něco zkazím, můžu použít kouzelnou formuli: Tak to chtěl šéf, co jsem mohla dělat, že jo,“ sdělila s úsměvem Posníková.

Tradiční součástí slavnostního zahájení sezony je předání cen za nejlepší umělecké výkony sezony předchozí. Mezi herci, zpěváky a tanečníky vybírají umělečtí šéfové jednotlivých souborů a ředitel divadla. V průběhu večera předá cenu rovněž primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek. Na některé z umělců čeká také Cena diváků, Cena posluchačů Českého rozhlasu Olomouc a Cena čtenářů Olomouckého deníku. Nejoblíbenější inscenaci volili zástupci Klubu příznivců Moravského divadla Olomouc.

Mezi emeritní členy bude zařazena dlouholetá členka olomoucké činohry Hana Franková. Rodačka z Třince přišla do tehdejšího Státního divadla Oldřicha Stibora v roce 1974 a v činoherním angažmá působila více než čtvrtstoletí. Představila se ve více než stovce inscenací, namátkou Lucerna, Dům Bernardy Alby, Sestup Orfeův, Krásná Helena či Pygmalion. Do Moravského divadla se poté vracela jako host, například v inscenacích Faust či Mrzák inishmaanský.

Mohlo by vás zajímat