Moravské divadlo představuje novinky nadcházející sezony

Na novou sezonu 2021/2022 přichystalo Moravské divadlo Olomouc hned několik novinek. Diváci se mohou těšit na premiérové tituly Nabucco, Rok na vsi, Noc v Benátkách, Louskáček – Kouzelný příběh či Zánik samoty Berhof. Pomyslným předvojem nabité divadelní sezony je pátý ročník festivalu Moravské divadelní léto, který odstartuje 20. srpna.
P. Zuska: Sólo pro tři - Moravské divadlo Olomouc (foto Andrea Simperová)
P. Zuska: Sólo pro tři – Moravské divadlo Olomouc (foto Andrea Simperová)

„Když jsem v červnu loňského roku hovořil o tom, že divadlo přežilo jednu z nejtěžších zkoušek v historii, tak jsem ani v nejmenším netušil, jak bláhový a naivní jsem byl. Celá společnost a s ní i živá kultura byly teprve na začátku velmi složitého a bolestného období, které stále trvá. Během dlouhé pauzy, kdy zdravotníci, hygienici a další profese bojovaly s pandemií, za což jim patří úcta, dík a obdiv, jsme nezaháleli a mimo snahy o zapojení se do boje s virem jsme připravovali nové inscenace, projekty a udržovali v kondici stávající repertoár. Proto vám nyní můžeme představit celou škálu novinek. Nezbývá než doufat, že v říjnu opět nenastane kulturní půst a my budeme moci rozdávat radost a zážitky vám všem,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Několik nových titulů už stihli umělci Moravského divadla představit publiku během akce Moravské divadlo na Floře. Soubor baletu uvedl na Výstavišti Flora premiéru projektu Talentománie, v němž se tanečníci ukázali v rolích choreografů. Premiéru pod širým nebem zažila v červnu operetní inscenace Podskalák s písněmi Karla Hašlera.

Moravské divadlo Olomouc – František Ferdinand Šamberk, Karel Hašler, Podskalák: Vojtěch Pačák, Martin Štolba (foto: Daniel Schulz)
Moravské divadlo Olomouc – František Ferdinand Šamberk, Karel Hašler, Podskalák: Vojtěch Pačák, Martin Štolba (foto: Daniel Schulz)

Prvním premiérovým představením v budově Moravského divadla bude v pátek 3. září baletní Sólo pro tři inspirované tvorbou a životy tří zpívajících básníků Karla Kryla, Vladimíra Vysockého a Jacquese Brela. Inscenace v choreografii a režii dlouholetého uměleckého šéfa baletu pražského Národního divadla Petra Zusky se k divákům zatím dostala pouze v on-line podobě, a to 5. března letošního roku. V úvodu nové divadelní sezony tak konečně zažije plnohodnotnou premiéru, diváci se navíc mohou těšit na setkání s novými posilami souboru. Hlavní mužskou roli ztvární sólista Sergio Méndez Romero. Příznivci klasického baletu pak zažijí předčasné Vánoce na začátku listopadu, kdy bude mít premiéru nové nastudování jednoho z nejpopulárnějších baletů Petra Iljiče Čajkovského, tentokrát s názvem Louskáček – Kouzelný příběh. Inscenaci připraví umělecký šéf souboru Michal Štípa spolu s baletním mistrem Guidem Sarnem. „Diváci se mohou těšit na představení, které je vtáhne do kouzelné vánoční atmosféry, na chvíle s překrásnou Čajkovského hudbou, nádhernými kostýmy a pohádkovou scénou Davida Janoška. Náš baletní soubor doprovodí orchestr opery a operety Moravského divadla,“ zdůraznil Štípa a dodal, že třetí baletní premiérou nové sezony bude adaptace románu Oscara Wildea Obraz Doriana Graye. Inscenaci nastuduje kanadský choreograf a režisér Paul Chalmer, premiéra je naplánovaná na 8. dubna 2022.

P. Zuska: Sólo pro tři - Moravské divadlo Olomouc (foto Andrea Simperová)
P. Zuska: Sólo pro tři – Moravské divadlo Olomouc (foto Andrea Simperová)

Rok 2021 měla velkolepě zahájit výpravná adaptace románu bratří Mrštíků Rok na vsi. Inscenace v režii Janky Ryšánek Schmiedtové, choreografii Miřenky Čechové a s hudbou oceňovaného Ivana Achera nakonec otevře rok 2022. „Rok na vsi bude v našem pojetí zcela jedinečným zážitkem, který po mnoha letech spojí dohromady všechny tři soubory, tedy činohru, operu i balet. Toto velké výpravné drama bude opravdovou oslavou nedávného staletého výročí českého divadla v Olomouci,“ zdůraznil umělecký šéf činohry Roman Vencl.

Více než rok od původně plánovaného termínu premiéry se prvního uvedení na olomouckém jevišti konečně dočká inscenace jediné Beethovenovy opery Fidelio. „Náš Fidelio měl být vloni připomínkou 250 let od Beethovenova narození a oslavou hudebního génia. Nyní se konečně chystáme postoupit k už tak dlouho očekávané cílové rovince. Mohutná síla Beethovenovy hudby a celková náročnost díla dokazují, že náš soubor je na mimořádně vysoké umělecké úrovni,“ popsal umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Inscenaci nastudoval bývalý umělecký ředitel divadla v Ústí nad Labem Josef Novák.

L. v. Beethoven: Fidelio - Helena Beránková, Jiří Přibyl a Barbora Řeřichová - Moravské divadlo Olomouc 2021 (foto: Jan Procházka)
L. v. Beethoven: Fidelio – Helena Beránková, Jiří Přibyl a Barbora Řeřichová – Moravské divadlo Olomouc 2021 (foto: Jan Procházka)

Na prosinec chystá soubor opery a operety hned dva velké dárky. Po sedmnácti letech se na repertoár vrátí slavná Verdiho opera Nabucco. „Naše poslední inscenace z roku 2004 měla více než padesát repríz a během tohoto období jsem si sám k této opeře vybudoval dost silný vztah. Návštěvnost byla vždy velká, a to je také jeden z důvodů, proč jsem tento titul vybral do dramaturgie příští sezony. Věřím, že nová inscenace v režii Jany Andělové Pletichové a s kvalitním obsazením bude opět diváckým tahákem,“ sdělil Oswald.

Tradiční předvánoční hit – Rybova česká mše vánoční – se pak dočká nové podoby, koncertní verzi nahradí inscenovaná. Příznivce operety jistě potěší jeden z nejuváděnějších titulů Johanna Strausse mladšího Noc v Benátkách, bude režírovat Dagmar Hlubková. Nejen dětskému publiku představí soubor opery a operety v dubnu příštího roku Budulínka, Karkulku, Šípkovou Růženku a Dvanáct měsíčků, tedy hrdiny čtyř pohádkových minioper Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka. Hudební tečku za sezonou pak napíše Mozartův Únos ze serailu. „Režie se ujme Andrea Hlinková, která svými inscenacemi oper již mnohokrát nadchla naše publikum. Inscenace bude i oslavou dvě stě čtyřiceti let od prvního uvedení Únosu ze serailu ve Vídni,“ upozornil Oswald.

Moravské divadlo Olomouc, Fidelio (foto Jan Procházka)
Moravské divadlo Olomouc, Fidelio (foto Jan Procházka)

Od nové sezony začne naplno fungovat Ateliér Moravského divadla Olomouc, který rozšíří stávající nabídku o divadelní dílny, besedy s herci a režiséry nebo dramaturgické úvody. U zrodu ateliéru stála členka činohry Jana Posníková, která na JAMU absolvovala obor Divadlo a výchova a v připravovaném centru bude zastávat pozici lektorky. „Cílem je nabídnout doprovodné aktivity, které divákům umožní nahlédnout do zákulisí divadla či přípravy inscenace nebo jim pomohou interpretovat představení, na které se chystají nebo které právě zhlédli,“ uvedla Posníková. Další novinkou je Klub mladého diváka Arter Olomouc, iniciativa Moravského divadla a studentů Katedry divadelních a filmových studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, k níž se postupně připojily Divadlo Tramtarie, Divadlo na Šantovce, Moravská filharmonie Olomouc či Muzeum umění Olomouc. Klub, jehož název vznikl spojením anglických slov “art” (umění) a “theatre” (divadlo), chce svým členům zpřístupnit vybraný program olomouckých divadel za zvýhodněné vstupné – ale nejen to. Prostřednictvím návštěv představení, dramaturgických úvodů, rozhovorů s tvůrci, workshopů, prohlídek zákulisí a diskusí vytvoří otevřený prostor pro společná setkání s kulturou. Členem klubu se může stát každý ve věku 15 až 26 let, studium není podmínkou.

Program V. ročníku festivalu Moravské divadelní léto

20. 8. 2021 Robin Hawdon: DOKONALÁ SVATBA (20:00)
21. 8. 2021 Florimond Hervé: MAMZELLE NITOUCHE (17:00)
22. 8. 2021 DOPOLEDNE S DIVADLEM – výtvarná dílnička, hudební dílnička, fotokoutek, předčítání, malování na obličej, airbrush tetování (9:00 – 14:00)
22. 8. 2021 Cyril Podolský a Martin Šinkovský: KRYSÁCI A ZTRACENÝ LUDVÍK (host – Divadlo D5 Praha) (10:00)
22. 8. 2021 Carlo Goldoni: SLUHA DVOU PÁNŮ (20:00)
23. 8. 2021 Robin Hawdon: DOKONALÁ SVATBA (20:00)
24. 8. 2021 Paul Pörtner: SPLAŠENÉ NŮŽKY (20:00)

Premiérové tituly divadelní sezony 2021/2022

OPERA a OPERETA

25. 6. 2021 František Ferdinand Šamberk, Karel Hašler: PODSKALÁK
24. 9. 2021 Ludwig van Beethoven: FIDELIO
prosinec 2021 Jan Jakub Ryba: ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ (inscenovaná verze)
17. 12. 2021 Giuseppe Verdi: NABUCCO
18. 2. 2022 Johann Strauss ml.: NOC V BENÁTKÁCH
24. 4. 2022 Jaroslav Uhlíř, Zdeněk Svěrák: MINIOPERY
10. 6. 2022 Wolfgang Amadeus Mozart: ÚNOS ZE SERAILU

BALET

31. 5. 2021 TALENTOMÁNIE
3. 9. 2021 Jacques Brel, Vladimír Vysockij, Karel Kryl: SÓLO PRO TŘI
5. 11. 2021 Petr Iljič Čajkovskij: LOUSKÁČEK – KOUZELNÝ PŘÍBĚH
8. 4. 2022 Aniello Mallardo: OBRAZ DORIANA GRAYE

ČINOHRA

18. 6. 2021 Nikolaj Vasiljevič Gogol: REVIZOR
20. 8. 2021 Robin Hawdon: DOKONALÁ SVATBA
8. 10. 2021 Charles Dickens: PAN SCROOGE
26. 11. 2021 Vladimír Körner: ZÁNIK SAMOTY BERHOF
21. 1. 2022 Alois a Vilém Mrštíkovi: ROK NA VSI
11. 3. 2022 Jiří Hubač: HRABĚNKA
6. 5. 2022 Joe DiPietro: DOKUD NÁS LEŽ NEROZDĚLÍ

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments