Moravské divadlo přivítá v roce 2021 slavné hrdiny a významné režiséry
Kvůli pandemii koronaviru a s ní souvisejícím uzavřením budovy divadla pro veřejnost muselo vedení Moravského divadla Olomouc na jaře změnit plány na stávající sezonu. Aby nepřipravilo diváky o naplánované premiéry, rozhodlo se přesunout je na podzim a prodloužit tak sezonu do konce kalendářního roku. „Divadlo přežilo jednu z nejtěžších zkoušek ve své dnes již staleté historii a může opět pokračovat v tom, co umí nejlépe – hrát pro radost a potěšení diváků. Velký dík patří všem mým kolegům za aktivity během koronakrize, ať už šlo o šití roušek, nákupy pro potřebné či koncerty v domovech pro seniory. Největší dík však patří našim divákům a příznivcům, kteří nás podporovali a hlavně na nás nezapomněli. To je pro mě a mé kolegy ta největší a nejemotivnější oslava sto let českého divadla v Olomouci.”
“Věřím, že všichni naši předchůdci by měli radost z toho, jak jsme se dokázali semknout a zvládnout tyto těžké chvíle. Při sestavování plánu premiér na rok 2021 jsme si uvědomovali, jak významný úkol před námi je a jaké máme štěstí, že můžeme nadále navazovat na odkaz našich předchůdců a pokračovat v tradici divadelnictví v Olomouci. Některými tituly chceme připomenout slavnou minulost našeho divadla, u jiných si zase klademe za cíl, abychom ukázali, že divadlo žije a sebevědomě vykračuje do nového století,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.
Soubor opery a operety připravil pro příští rok pestrý mix titulů. Na své si přijdou příznivci klasické opery i lidové operety. Vrcholem sezony bude bezesporu uvedení Verdiho opery Nabucco. Biblický příběh o osvobození Židů z babylonského zajetí ožije na olomouckém jevišti v režii Jany Andělové-Pletichové. „Verdiho Nabucco patří k operám, které jsou diváky milované a mají fanoušky napříč generacemi. Naše poslední inscenace z roku 2004 měla třiapadesát repríz a během jejího uvádění jsem si k této opeře vybudoval velmi silný vztah. Vysoká návštěvnost byla jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl zařadit Nabucca do dramaturgického plánu na rok 2021. Věřím, že nová inscenace s kvalitním obsazením bude opět diváckým tahákem,“ uvedl umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald.
U italských skladatelů ještě zůstaneme, na závěr roku 2021 totiž olomoucký soubor chystá uvedení oper Sedlák kavalír a Komedianti. „Bývá nepsaným pravidlem, že se Mascagniho Sedlák kavalír uvádí během jednoho večera spolu s Komedianty od Leoncavalla. V žargonu operního světa se těmto dvěma dílům přezdívá ‘veristická dvojčata’. Poprvé je takto spolu uvedla v roce 1883 Metropolitní opera v New Yorku. Obě díla spojuje téma manželské nevěry, obě zkoumají mužské právo na obranu toho, co považují za své vlastní. Zároveň jsou obě opery považované z hudebního hlediska za nositele prvků verismu, pro který je typický rychlý spád děje, realistické náměty ze života a působivé hudební zpracování,“ popsal Oswald, který se ujme hudebního nastudování děl. Inscenaci bude režírovat Andrea Hlinková, která v závěru letošního roku uvede v Olomouci muzikálovou inscenaci Hello, Dolly!
Příznivci operet se pak mohou těšit na výpravnou Noc v Benátkách od klasika žánru Johanna Strausse mladšího i na lidového Podskaláka s písněmi Karla Hašlera. Obě inscenace nastuduje režisérka Dagmar Hlubková, která je podepsaná pod diváckými hity Sugar, Noc na Karlštejně či Země úsměvů.
Baletní soubor připravil na příští rok jeden moderní a jeden klasický titul. „První baletní premiérou bude Nebezpečná známost – Valmont? na motivy slavného románu Choderlose de Laclose, kterou pro náš soubor připraví choreograf a režisér Libor Vaculík na hudbu Franze Schuberta, Pēterise Vaskse a v hudební režii Petra Maláska,“ uvedl umělecký šéf Michal Štípa.
Významný český choreograf Libor Vaculík se do Moravského divadla vrátí po téměř deseti letech od premiéry Snu noci svatojánské. Na podzim 2021 se pak nového nastudování dočká Čajkovského pohádkový balet Louskáček s podtitulem Kouzelný příběh. „Přeneseme diváky do světa fantazie, pohádek a romantiky a vtáhneme je do vánoční atmosféry,“ uvedl Štípa, který se ujme choreografie a režie. Současně zmínil, že i v příštím roce bude soubor pořádat tematické baletní dílny.
Prodej předplatného na příští sezonu bude doprovázet propagační kampaň připomínající kulaté výročí, které letos Moravské divadlo slaví. „Vedle číslice 100 a jmen tvůrců, které v našem divadle přivítáme v příštím roce, jsou na plakátu stovky jmen hereckých a režisérských osobností, které za uplynulých deset dekád prošly a zanechaly stopu v olomoucké divadelní kultuře,“ uvedl ředitel Gerneš.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]