Moravské divadlo stáhlo baletní inscenaci Beatles kvůli licenci

Moravské divadlo v Olomouci stáhlo ze svého programu nedávno uvedenou baletní inscenaci The Beatles Celebration, která měla svou premiéru minulý víkend. Oficiálně to vedení divadla na svých stránkách odůvodnilo provozními důvody, za stažením je však problém s licencí. Tuto informaci potvrdili zástupci divadla. Podobná situace se v divadle stala již před pěti lety. Zástupci divadla věří, že se titul vrátí v nejbližší době zpět na olomoucké jeviště.
The Beatles Celebration (zdroj Moravské divadlo Olomouc)

Dlouho očekávaná inscenace The Beatles Celebration mělo první premiéru 30. října a druhou den poté 1. listopadu 2018, dalšího představení tento týden v úterý se již diváci nedočkali. „Jelikož se vyjednávání o právech protahovala a nechtěli jsme ohrozit termín premiéry, dohodli jsme se s agenturou na uvedení dvou představení, tedy premiéry a II. premiéry,“ řekl mluvčí divadla David Kresta. Vedení divadla nyní podle něj jedná o prodloužení licence.

Podle Kresty je situace komplikovaná, neboť divadlo jedná s poskytovatelem licence v Londýně, a to zprostředkovaně přes českou agenturu. „I vzhledem k vývoji jednání jsme žili v dobré víře, že do termínu první reprízy získáme plnohodnotnou licenci. Máme předběžný příslib o prodloužení licence a nyní čekáme na potvrzení druhou stranou,“ doplnil mluvčí divadla. Zástupci divadla věří, že se titul vrátí v nejbližší době zpět na olomoucké jeviště. „Po vzájemné dohodě s agenturou jsme se rozhodli neuvádět původně plánovanou listopadovou a prosincovou reprízu, abychom předešli případným komplikacím při vyjednávání s poskytovatelem licence,“ dodal Kresta.

Titul divadlo v úterý nahradilo baletním představení Three4Dance, v úterý 18. prosince pak místo původně plánované reprízy inscenace The Beatles Celebration uvede divadlo operetu Na tý louce zelený. Vstupenky zakoupené na původní představení zůstávají v platnosti, nebo je mohou diváci do 30. listopadu vrátit v pokladně divadla.

Poctu legendární britské skupině nastudovalo divadlo v baletním provedení pod choreografií uměleckého šéfa souboru Roberta Balogha. Titul navazoval na velký úspěch baletního projektu Queen. Tvůrci pro inscenaci vybrali tři desítky skladeb Beatles, které připomínají nejslavnější hity, ale i zásadní momenty z hudebního i soukromého života členů kapely. Vyprodané premiéry se dočkaly ovací vestoje.

Podobný případ řešil balet Moravského divadla v Olomouci již před pěti lety, kdy nedostalo licenci k inscenaci slavného muzikálu Jesus Christ Superstar. Oznámení o neudělení licence k divadelnímu užití v baletu dostalo vedení divadla přitom krátce před plánovanou premiérou. Odůvodňovalo to tehdy tím, že se situace v oblasti autorských práv posledních pět let stále mění.

O rok později musel baletní soubor Moravského divadla v Olomouci stáhnout z programu chystanou premiéru inscenace klasického baletu Esmeralda, kterou měl nastudovat významný a ve světě uznávaný choreograf Vasilij Medveděv. Divadlo to odůvodnilo technickými důvody. Změnu programu oznámilo divadlo tři měsíce před premiérou, podle Kresty se ještě divadlo nepustilo do příprav ani do chystání kostýmů či scény. Důvodem nahrazení premiérového titulu Esmeralda jiným titulem byla neuskutečněná dohoda s původním inscenačním týmem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky