Severočeská filharmonie Teplice oslaví své dvě výročí koncertem

Severočeská filharmonie Teplice odehraje ve čtvrtek 15. listopadu 2018 v teplickém domě kultury slavnostní koncert ke svým dvěma výročím a k připomenutí sta let od vzniku republiky. Jediný profesionální symfonický orchestr v Ústeckém kraji letos slaví 180 let od svého založení a také 70 let od poválečného obnovení orchestru.
Severočeská filharmonie Teplice (zdroj MF Český Krumlov)

Vznik orchestru je úzce spjat s lázeňským životem v Teplicích. Nejprve zde vznikala spousta náhodných hudebních uskupení, to ale ještě nebyly orchestry. Plně profesionální orchestr Severočeské filharmonie vznikl v roce 1938 spojením dvou poloprofesionálních orchestrů z Teplic a Šanova. Ten už fungoval přes celý rok, v zimě se hrály abonentní koncerty a v létě lázeňské koncerty,“ uvedl ředitel filharmonie Roman Dietz. Vytvořený orchestr má podle něj už také přesné písemné záznamy, včetně pověření od litoměřického hejtmana.

Na výročním koncertu se představí současný šéfdirigent Petr Vronský i dva bývalí dirigenti orchestru Tomáš Koutník a Charles Olivieri-Munroe. V sólových partech vystoupí houslista Milan Al-Ashhab a klarinetista Milan Řeřicha. Během téměř tří hodin návštěvníci koncertu uslyší díla Josefa Suka, Antonína Dvořáka, Edwarda Elgara, Gioacchina Rossiniho, Nikolaje Rimského-Korsakova a Petra Iljiče Čajkovského. K výročí byla také vydána kniha Severočeská filharmonie Teplice – Historie a současnost.

Severočeská filharmonie Teplice v poslední době koncertuje vedle evropských měst i jinde ve světě. V roce 2013 absolvovala turné po Asii s koncerty v Kambodži, Vietnamu a Malajsii, na loňském jihoamerickém turné vystupovala v Chile a Argentině. Ve spolupráci s jihoamerickými umělci připravila teplická filharmonie a Český filharmonický sbor Brno na druhou polovinu října světovou premiéru skladby Sinfonía Argentina od argentinského skladatele Daniela Doury.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat