Moravské divadlo uvede Mozartovu komickou operu Così fan tutte

Mozartovu komickou operu Cosi fan tutte, v níž je v sázce věrnost žen, uvede na závěr letošní hudební sezony Moravské divadlo v Olomouci. Autorem hudebního nastudování je Miloslav Oswald a režie se ujala Andrea Hlinková. Premiéra operní inscenace Cosi fan tutte, od jejíhož vzniku letos uplynulo 230 let, bude v Moravském divadle v pátek večer. Novinářům to dnes řekl ředitel divadla David Gerneš.
W. A. Mozart: Così fan tutte, Moravské divadlo Olomouc 2019 (zdroj MDO)

Sázka o partnerskou věrnost stojí na počátku společného díla libretisty Lorenza da Ponte a hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Komická opera Così fan tutte je považovaná za jednu z vrcholných Mozartových oper, v letošním roce navíc slaví kulatých 230 let od svého vzniku. Hned několik dobrých důvodů, proč ji zařadit do repertoáru Moravského divadla! Nová inscenace vzniká v režii Andrey Hlinkové, autorem hudebního nastudování je Miloslav Oswald. Premiéra nás čeká v pátek 10. května v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

Don Alfonso je přesvědčen, že všechny ženy jsou stejně nestálé, zatímco důstojníci Ferrando a Guglielmo nevěří, že by se jejich snoubenky Dorabella a Fiordiligi nechaly svést. Všichni tři kavalíři se tedy dohodnou na zkoušce. Kdo nakonec sázku vyhraje? Zvítězí láska a partnerská věrnost?

Mozart se po úspěšné spolupráci na operách Figarova svatba a Don Giovanni opět spojil s libretistou Lorenzem da Ponte. Námět však tentokrát převzal až po neúspěšném Salieriho pokusu. Většímu úspěchu díla zabránila krátce po premiéře smrt císaře Josefa II. a následné období smutku, o to více však byla opera Così fan tutte oceněna později a zájem budí dodnes. V Olomouci se dočká již sedmého nastudování za posledních devět dekád. „Můj vztah k Mozartově hudbě je velmi blízký a silný. Vždy jsem v ní navzdory pocitu jednoduchosti, kterou vzbuzuje, nacházel velké tajemno a hloubku. Così fan tutte je malá opera co do obsazení, ale přitom umělecky velmi náročná,“ zdůraznil umělecký šéf souboru opery a operety, dirigent Miloslav Oswald.

Režisérka Andrea Hlinková se s Così fan tutte setkala už jako studentka. „Tuto operu jsem poprvé inscenovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, byla to má absolventská práce a na přípravě se tehdy podíleli mí současní spolupracovníci Milo Oswald a autorka scény a kostýmů Miriam Struhárová,“ řekla režisérka a podotkla, že v aktuálním nastudování se drží klasické předlohy. „Jsou tam ovšem i moderní prvky, především v psychologii postav. Samotné libreto je plné textových dvojsmyslů, je to krásná hra se slovy. To, co v této opeře platilo před dvě stě třiceti lety, platí i dnes – my ženy jsme marnotratné a máme rády pozlátko, stejně tak se pro muže rády krášlíme. Vyznění opery rozhodně nepotěší feministky,“ upozornila režisérka. Téma zkrášlování dámského zevnějšku se odráží i v podobě scény, které vévodí obří pudřenka. „Celá scéna je podána vskutku velkoryse a musím smeknout před kolegy z dílen dekorací, kteří se zhostili nelehkého úkolu a dokázali pětimetrovou pudřenku rozpohybovat tak, že se sama otvírá a zavírá. Myslím, že se diváci mají na co těšit nejen po stránce hudební, ale i vizuální,“ dodal ředitel Moravského divadla David Gerneš.

V rolích dam Fiordiligi a Dorabelly, jejichž věrnost je v sázce, se představí Elena Gazdíková a Radoslava Müller, respektive hostující Barbora Řeřichová a Anna Nitrová. Pro Elenu Gazdíkovou jde už o třetí setkání s tímto Mozartovým dílem. „Part Fiordiligi patří k nejobtížnějším z Mozartových sopránových rolí, jak po pěvecké a technické, tak po výrazové stránce, ale jen zpívat zde opravdu nestačí. Současné pojetí ve stylu komedie vyžaduje velkou aktivitu a další fyzickou průpravu, je potřeba mít dobrou kondičku, takže si zpěvačka “mákne” po všech stránkách,“ uvedla Gazdíková. Také Radoslava Müller už Mozartovu komickou operou dobře zná, ještě coby studentka měla možnost ztvárnit Dorabellu v inscenaci Státní opery v Bánské Bystrici. „Dorabella je z obou dam ta lehkovážnější a to se týká i její stálosti v oblasti citů. Naše provedení je koncipované na tu povrchnější stránku života. Oblečení, dobroty, dary, šperky – tomu dokáže podlehnout každá z nás. Je ale třeba vnímat to s humorem, nadhledem a velkou nadsázkou, která je v celé naší inscenaci přítomná,“ popsala Müller.

Mužské protějšky Ferranda a Guglielma ztvární Milan Vlček a Martin Štolba nebo hosté Jozef Gráf a Tadeáš Hoza. Milan Vlček už měl možnost se s postavou Ferranda setkat, mj. na operním festivalu v německém Schwetzingenu. „V případě Mozartových oper je třeba myslet na to, že nelze jít do zpěvu silou, ale musíte myslet na techniku, aby zpívání bylo čisté, barevné, neuřvané, prostě aby pěkně plynulo,“ přiblížil Vlček. Pro představitele Guglielma Martina Štolbu jde naopak o premiéru. „Přiznám se, že jsem nikdy neviděl tuto operu ani jako divák, proto bylo setkání s tímto titulem pro mě osobně velkou neznámou. Bylo zapotřebí zvládnout poměrně rozsáhlou roli v krátkém časovém úseku. Režijní pojetí je hodně rozpohybované a akční, a proto se hudební stránka musí maximálně zautomatizovat, abych se byl schopen plně soustředit na množství rekvizit a zběsile rychlých převleků,“ upozornil Štolba.

Iniciátora sázky si zahraje a zazpívá Jiří Přibyl nebo David Szendiuch. Podle Jiřího Přibyla má v sobě postava dona Alfonsa rysy Mefista. „Je hybatelem děje, našeptávačem, iniciátorem celé hry, jejímž průběhem se velmi baví,“ sdělil Přibyl. „Jako zkušený a protřelý životem chce naivním důstojníkům otevřít oči a ukázat, že přílišná zaslepenost a důvěra nejsou na místě,“ doplnil Szendiuch. Alfonsovu pomocnici ve hře, služebnou Despinu, ztvární Barbara Sabella. „Despina sice Alfonsovi pomáhá, ale jinak stojí na straně dam. Myslím si, že víc fandí Fiordiligi a Dorabelle než Guglielmovi  a Ferrandovi,“ řekla s úsměvem Sabella. Roli s ní alternuje slovenská sopranistka Patricia Janečková, která se olomouckému publiku už stihla představit v malých rolích v inscenacích Boží mlýny a Starci na chmelu. „Mozart je mi asi ze všech skladatelů nejbližší, co se zpěvu týká. Jako by psal sopránové party přímo mně na tělo. Despina je hodně uvolněná a tak trochu šílená. Nemá ostych radit, poučovat a předvádět se,“ uvedla Janečková.

Dosud poslední nastudování opery Così fan tutte mělo v Moravském divadle premiéru v prosinci 2009. Režie se ujala Olga Janáčková. Tvůrci tehdy vycházeli z českého překladu libreta, jehož autorem byl písničkář Jaromír Nohavica.

 

Wolfgang Amadeus Mozart
Così fan tutte

 

Libreto: Lorenzo da Ponte

Hudební nastudování: Miloslav Oswald

Dirigenti: Miloslav Oswald, Tomáš Hanák

Režie: Andrea Hlinková

Sbormistr: Lubomíra Hellová

Scéna a kostýmy: Miriam Struhárová

Asistent režie: Petr Hloužek

Hudební příprava: Milada Jedličková, Lucie Kaucká


Obsazení:

Fiordiligi: Elena Gazdíková / Barbora Řeřichová, j. h.

Dorabella: Radoslava Müller / Anna Nitrová, j. h.

Ferrando: Jozef Gráf, j. h. / Milan Vlček, j. h.

Guglielmo: Martin Štolba / Tadeáš Hoza, j. h.

Don Alfonso: Jiří Přibyl / David Szendiuch

Despina: Barbara Sabella / Patricia Janečková, j. h.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat