Moravské divadlo uvede na Šternberku Pucciniho operu Turandot

Netradiční kulisy poskytne v červnu hrad Šternberk na Olomoucku členům souboru opery a operety Moravského divadla v Olomouci. Pod širým nebem v prostorách hradu uvedou Pucciniho operu Turandot. Bude to již páté open-air vystoupení v tomto atraktivním prostředí, letos navíc spojené s premiérou. Vůbec poprvé se totiž inscenace Pucciniho opery Turandot v hudebním nastudování Petra Šumníka a v režii Václava Málka objeví pod širým nebem. Představení je naplánované na 25. června.

Nové nastudování v režii Václava Málka mělo v Olomouci premiéru již loni v květnu, ale open-air představení na šternberském hradě bude novinkou. „Na první uvedení Pucciniho opery pod širým nebem se těším jako na každé představení této naší inscenace. Turandot je totiž nádherná opera, silná svým příběhem a hudbou, a každé představení přináší krásné zážitky všem zúčastněným na obou stranách rampy, na jevišti i v hledišti,” uvedl Málek. „Největším pozitivem těchto akcí je, že sem může zavítat mnohem více diváků. Divadlo přece jen nenafoukneme, ale venkovní prostor je trochu víc variabilní,” uvedl představitel Kalafa Jakub Rousek.

Poslední dílo slavného italského skladatele se v repertoáru Moravského divadla Olomouc objevilo po padesáti letech. Vedle sólistů olomoucké opery a operety se publikum může těšit na početný sbor a orchestr pod vedením Petra Šumníka a rovněž na členy baletního souboru pod vedením choreografa Roberta Balogha. Turandot se odehrává v Číně, takže se na scéně během představení objeví Velká čínská zeď, zlatý palác i terakotová armáda.

Pohádková hra Turandot z roku 1762 pojednává o princi Kalafovi, který se zamiluje do krásné, ale kruté čínské princezny Turandot. Aby získal její ruku, musí uhodnout tři hádanky. Neúspěch přitom znamená smrt. O opeře Turandot se traduje, že klade nesmírné nároky na zpěváky a inscenátory.

Představení se koná během Šternberského kulturního léta pod hvězdami. Loni Moravské divadlo uvedlo pod širým nebem v prostorách hradu muzikál Noc na Karlštejně a slavný balet Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie. O rok dříve se zde divadlo představilo Smetanovou operou Prodaná nevěsta a slavným baletem Labutí jezero. Představení každoročně navštíví na dva tisíce lidí.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]