Do Brna přijede pražský balet i hvězdní sólisté z ciziny

V Brně se po jedenáctileté pauze představí Balet Národního divadla v Praze. Přiveze inscenaci Sólo pro tři s hudbou slavných evropských písničkářů. Při slavnostním uvedení Bajadéry se zase představí zahraniční hvězdy Iana Salenko a Maxim Čaščegorov. Milovníci tance se mohou v příštích týdnech a měsících těšit také na inscenace Bohemia Baletu a Pražského komorního baletu.

Pražské představení Sólo pro tři je dílem choreografa a režiséra Petra Zusky. Pracoval s hudbou Jacquesa Brela, Vladimira Vysockého a Karla Kryla. „Tři zpívající básníci, tři velcí umělci, tři lidé. Tři různé kultury, osobnosti, osudy. Ač rozdílní v rámci jazyka, hudebního projevu i poezie textů, přesto existuje daleko více toho, co je naopak spojuje,“ popsal Zuska své zdroje inspirace. Na jeviště Janáčkova divadla se 28. dubna v hlavní úloze vrátí někdejší sólista brněnského souboru Michal Štípa.Soubor Bohemia Balet uvede v Mahenově divadle 19. dubna taneční fantazii Peter Pan. Pražský komorní balet přiveze do Brna v červnu inscenaci 3 české kvartety. Tří choreografové různých generací představení vytvořili na hudbu českých skladatelů Antonína Dvořáka, Vladimíra Sommera a Bedřicha Smetany.

Mimořádné obsazení bude mít 7. května inscenace baletu Bajadéra. Brněnské tanečníky doplní Ukrajinka Salenko, momentálně sólistka Berlínského státního baletu, a Rus Čaščegorov, jenž působí v Mnichově. Představení je součástí cyklu Balet gala a zároveň také mezinárodního festivalu Ruská kultura v České republice.

Foto ND Praha / SEJKOT

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky