Moravský podzim zakončila Arménská filharmonie

Arménská filharmonie s dirigentem Eduardem Topchjanem zakončila 51. ročník festivalu Moravský podzim. Program složený výhradně z hudby arménských skladatelů vyslechlo zaplněné hlediště Janáčkova divadla. Právě hudba Arménie patřila spolu s tvorbou Jana Nováka a hudebním minimalismem k hlavním tématům letošního Moravského podzimu.
Eduard Topchjan (foto Eduard Topchjan)
Eduard Topchjan (foto Eduard Topchjan)

“Vzdáváme hold Arménii jako hudební velmoci, navíc v roce, kdy si připomíná 30. výročí nezávislosti,” řekla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Dnešní večer otevřel violový koncert “…and then I was in time again” od Tigrana Mansurjana, s Arménskou filharmonií jako sólista vystoupil Luca Ranieri. Šlo o českou premiéru Mansurjanovy skladby.

Dvaaosmdesátiletý Mansurjan není pro brněnské publikum neznámým autorem. V lednu 2020 v Brně zaznělo jeho Requiem věnované památce obětí masakru Arménů v roce 1915. Skladatel poté vytvořil na objednávku Filharmonie Brno orchestrální úpravu kvartetu Agnus Dei, premiéra se uskutečnila letos v lednu, ovšem kvůli protiepidemickým opatřením pouze v rozhlasovém přímém přenosu.

Následovala Symfonie č. 3 Aveta Terterjana, jehož skladby se nehrají příliš často, zejména kvůli náročné instrumentaci zahrnující tradiční orientální nástroje. Na jevišti Janáčkova divadla se dnes tísnila více než stovka hudebníků. Na závěr koncertu zařadila Arménská filharmonie Symfonii č. 2 e moll Arama Chačaturjana.

“Program koncertu nabízí nejen reprezentativní průřez arménskou orchestrální hudbou 20. století, ale i tři naprosto odlišné skladatelské přístupy k arménským národním tradicím,” uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš.

Letošní ročník Moravského podzimu sice ovlivňovaly cestovní a organizační komplikace spojené s pandemií koronaviru, nebylo však nakonec nutné rušit koncerty nebo upravovat program. V sobotu organizátoři dokonce přidali mimořádný koncert v Červeném kostele. Zazněly Poslední pohanské obřady, jejichž litevský autor Bronius Kutavičius v září zemřel. Kostel byl plný do posledního místa. Celková návštěvnost ročníku přesáhla 6000 lidí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments