Týden s hudbou. Koncerty a představení živě i online

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Přinášíme Vám nový Týden s hudbou s výběrem toho, co se příští týden uskuteční jak v Čechách a na Moravě, tak na Slovensku, v kinech a online prostoru.

Will Liverman jako Charles v opeře Oheň v kostech Terence Blancharda (foto Zenith Richards)

Praha

V pondělí 18. října v Sukově siní Rudolfina si slavnostním koncertem v 18:00 hodin připomeneme 90. narozeniny Richarda Nováka. Jubilant přednese obsáhlý výběr písní Johannese Brahmse za doprovodu Miroslava Sekery. Již v 17:15 se bude možné s jubilantem setkat v rámci preludia.

PKF–Prague Philharmonia vystoupí v pondělí od 19:00 hodin v Lobkowiczkém paláci s dirigentem Stefanem Dohrem. Zazní Meditace na svatováclavský chorál Josefa Suka, Koncert pro lesní roh a orchestr č. 3 Es dur (KV 447) Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Stefan Dohr) a Idyla Leoše Janáčka.

V Rudolfinu v Dvořákově síni v pondělí v 19:30 se uskuteční koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Alexanderem Leibreichem. Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Na programu je Žalm  43 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Koncert pro housle a orchestr D dur, op.  77 Johannesa Brahmse (sólista Sergej Chačatrjan)  a Žalmová symfonie Igora Stravinského. Veřejná generální zkouška proběhne již v 9:30.

V Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí se od 19:00 uskuteční komorní koncert ke 100. výročí narození Karla Husy. Koncert pořádá Společnost českých skladatelů, jejímž čestným členem je Karel Husa in memoriam. 

Tiburtina Ensemble přednese výběr z Jistebnického kancionálu v úterý 19. října v 19:30 v kostele svatého Šimona a Judy.

Téhož dne v 19:30 hodin vystoupí v experimentálním prostoru NoD Prague Philharmonia Wind Quintet s díly Viktora Kalabise a Jana Kapra.

Struny podzimu představí týž večer od 20:00 hodin v DOX+ americkou skladatelku a zpěvačku Caroline Shaw a smyčcové Attaca Quartet.

Ve středu 20. října v 10:00 účinkuje na Pražské konzervatoři Pražský filharmonický sbor s dirigentem Lukášem Kozubíkem společně s Dětským sborem Radost Praha (sbormistr  Jan Pirner) s edukativním programem pro školy Ztracená hymna.

Filharmonické uskupení smyčcových nástrojů Cinque archi vystoupí ve středu 20. října v 18:00 v Sukově síni Rudolfina. Uslyšíme skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho, Leoše Janáčka, Bély Bartóka, Antonína Dvořáka a dalších.

Festival Kultura v srdci Prahy, který se koná v koncertní síni Pražské konzervatoře, zahájí ve středu koncertem Symfonického orchestru Pražské konzervatoře pod taktovkou letošní jubilantky Miriam Němcové. Zazní díla Johanesa Brahmse, Petra Iljiče Čajkovského, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Zoltána Kodályho.

Ve čtvrtek 21. října v 20:00 připravili program ve Viole violistka Kristina Fialová a violoncellistka Petr Nouzovský společně s recitací Jana Vlasáka. Zazní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Petra Fialy, Roberta Haase a Adama Skoumala.

Ve stejnou dobu vystoupí Fisher’s Chamber Orchestra s dirigentem Janem Rybářem ve Venuši ve Švehlovce s programem nazvaným Morphing harmony. Zazní Eclipse Martina Klusáka, v premiéře Modrá kompozice – hommage à Framtišek Kupka Jana Rybáře, Symfonie op. 21 Antona Weberna a sonáta pro 11 smyčcových nástrojů Veroničina Rouška Marka Kopelenta.

Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem reprízuje v pátek 22. října od 19:30 v Českém muzeu hudby svůj program Raně barokní experimentování s díly Claudia Monteverdiho, Adama Václava Michny z Otradovic a Giuseppe Valentiniho.

V sobotu 23. října v 11:00 ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Janem Kučerou. Zazní díla Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta. Na koncertě určeném dětem spoluúčinkují Hudební klub Fík, Taneční centrum Praha a Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy.

V Jazzdocku křtí v sobotu od 19:00 hodin své nové CD soubor Transitus Irregularis. Album Stromořadí vzniklo na základě zhudebnění básní cembalisty Filipa Dvořáka, který v souboru účinkuje spolu s kytaristou Miroslavem Noskem, houslistkou Ninou Marinovou, violoncellistou Janem Kellerem a dalšími.

PKF – Prague philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským vystoupí v neděli dvakrát (od 10:00 a 12:00 hodin) s dětským programem v Rudolfinu Na cestách časem. Zazní výběry ze skladeb Erwina Schulhoffa, Jeana Baptisty Lullyho, Arcangela Corelliho, Georga Philippa Telemanna, Wolfganga Amadea Mozarta, Camilla Saint-Saënse, Daria Milhauda a Iši Krejčího.

Český spolek pro komorní hudbu v neděli 24. října v 17:30 v Sukově síni Rudolfina přivítá prvním koncertem v sezóně houslistu Franka Petera Zimmermanna s doprovodem klavíru Martina Helmchena. Zazní Sonáty pro housle a klavír č. 8 G dur, č. 9 A dur a č. 10 G dur Ludwiga van Beethovena.

Pražský komorní balet uvede v neděli ve Vinohradském divadle v 19:00 v premiéře novou chorografii Marka Svobodníka a Petra Zusky Zabiják život na hudbu Josefa Suka a Antonína Dvořáka.

Ve Státní opeře v neděli 24. října v 19:30 zazní koncert z děl terezínských skladatelů. Jako sólisté se představí hobojista Vilém Veverka, pěvci Vera Talerko, Jarmila Balážová, Miguelangelo Cavalcanti, Pavel Švingr, Jaroslav Březina. Sólisty doprovází Orchestr Státní opery Praha pod taktovkou dirigentky Olgy Machoňové Pavlů. Uslyšíme Studii pro smyčcový orchestr a Suitu pro hoboj a orchestr Pavla Haase, Serenádu pro smyčce Antonína Dvořáka, Partitu Gideona Kleina a operu Kaiser von Atlantis (Císař z Atlantidy) Viktora Ulmanna. Mezi skladbami bude probíhat předčítání textů Arnošta Lustiga v podání Vilmy Cibulkové a Tomáše Töpfera.

Brno

V Sále Milosrdných bratří se v úterý 19. října v 18:00 uskuteční koncert k životnímu jubileu hudebního skladatele Jevgenije Iršaje. Účinkuje houslista Milan Paľa za klavírního doprovodu skladatele.

Ve středu 20. října od 19:00 v Besedním domě představí svůj program klavírista Enrico Pieranunzi.

Dětský sbor Brno se svou sbormistryní Valeriou Maťašovou vystoupí v Redutě ve čtvrtek 21. října v 19:00 v novém termínu. Zazní Říkadla Leoše Janáčka, Brundibár Hanse Krásy a Otvírání studánek Bohuslava Martinů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments