Moskevský soud zmírnil tresty za útok na šéfa baletu Filina

Moskevský městský soud dnes v odvolacím řízení zmírnil tresty vynesené v prosinci nad pachateli útoku kyselinou na šéfa baletu Velkého divadla Sergeje Filina. Změnil i výši odškodného, které musejí odsouzení oběti zaplatit. Rozsudek je nyní pravomocný.

Soud tresty zmírnil na základě překvalifikování obvinění. Baletnímu sólistovi Pavlu Dmitričenkovi, který se přiznal, že si útok objednal, se původní trest šesti let vězení zkrátil o půl roku. Útočník Jurij Zaruckij, který kyselinu použil, půjde za mříže na devět let místo původních deseti let. Komplic v roli řidiče Andrej Lipatov bude zbaven svobody jen polovinu doby z původně stanovených čtyř let.

Soud změnil i část rozsudku senátu první instance týkající se finančního odškodnění Filina za utrpěnou fyzickou a morální újmu. Celkovou původní částku 3,5 milionu rublů (19 milionů korun) snížil na tři miliony. Zároveň stanovil jednotlivé podíly pachatelů na 1,2 milionu pro Dmitričenka, 1,5 milionu pro Zaruckého a 300.000 pro Lipatova.

Útok na 42letého šéfa baletu Velkého divadla byl spáchán loni 17. ledna. Filin byl po něm hospitalizován s popáleninami obličeje a očí a od té doby už podstoupil v Rusku a v Německu na 30 operací.Dmitričenko přiznal „morální odpovědnost“ za útok. Tvrdil ale, že o kyselině nevěděl, neboť Zaruckému zaplatil pouze za to, aby Filina zbil. Tuto verzi Zaruckij u soudu potvrdil a řekl, že použít kyselinu byl jeho nápad. Podle obžaloby si útok Dmitričenko objednal z rozhořčení nad Filinovým obsazováním hlavních baletních rolí a rozdělováním prémií.

Lipatov v odvolání žádal, aby ho soud uznal nevinným a osvobodil ho. Zaruckij zase zpochybnil míru škody způsobené Filinovi. Dmitričenko se snažil zdůvodnit své jednání ochranou česti své milované, sólistky Velkého divadla Anželiny Voroncovové.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat