Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle

Slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová a český basbarytonista Adam Plachetka budou dnes hosty tradičního koncertu k dvou set padesátému osmému výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta. Koncert pořádá Opera Národního divadla ve Stavovském divadle. Spolu s nimi vystoupí Orchestr Národního divadla pod vedením hudebního ředitele Opery Národního divadla Roberta Jindry.Kurucová začínala na operním jevišti v Mozartových operách Kouzelná flétna a La finta giardiniera. V sezoně 2005/06 byla členkou mnichovské Bavorské státní opery, v letech 2006 až 2009 působila v divadle v Heidelbergu. Od roku 2009 je sólistkou berlínské Německé opery.

Plachetka v roce 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. Nastudoval tam například role Dona Giovanniho, Figara (Figarova svatba) nebo Narda (La finta giardiniera). Od září 2010 je stálým členem souboru Vídeňské státní opery.

Klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku a zemřel 5. prosince 1791 ve Vídni. Ve Stavovském divadle Mozart 20. ledna 1787 dirigoval svou operu Figarova svatba. Národní divadlo připomíná koncertem výročí jeho narození každoročně. Například předloni árie z oper rakouského skladatele, oblíbeného u posluchačů i pěvců, zazpívala sopranistka Kateřina Kněžíková, sólistka Národního divadla, a basbarytonista Plachetka.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]