Mše na Pražském hradě připomene 670. výročí katedrály sv. Víta

Na neděli 15. června připadají hlavní oslavy šestistého sedmdesátého výročí položení základního kamene katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě a povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Dopolední mši bude sloužit magdeburský biskup Gerhard Feige.

Záměr vybudovat nový chrám souvisel s povýšením pražského biskupství na arcibiskupství. To se stalo v roce 1344, v témže roce byla zahájena stavba gotické katedrály.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka při příležitosti oslav zahájí sbírku na stavbu nových varhan pro katedrálu. Potřebné finance poskytnou významní sponzoři i jednotlivci. Budou mít možnost symbolicky zakoupit jednu z nových píšťal nástroje, který se má stát definitivní tečkou za dostavbou katedrály.

Při mši zazní v rámci Roku české hudby a osmdesát pět let od narození skladatele Petra Ebena jeho Missa cum populo pro smíšený sbor, čtyři žestě, bicí, varhany a lidový zpěv. Účinkovat budou Pražský katedrální sbor a Pražské katedrální žestě. Premiéra díla, které vzniklo na objednávku Radia France, se konala v roce 1983 v Avignonu.

V létě bude katedrála místem čtvrtého ročníku varhanního festivalu, začátkem října se uskuteční konference o hudbě v katedrále na téma Gregoriánský chorál a nová hudba. V září vydá Česká pošta známku Prvního kamene a Prvního arcibiskupa Arnošta z Pardubic.

V pondělí 16. června pozdraví jubileum výstava prací českých a slovenských umělců nazvaná Katedrála a její svatí. V Mladotově domě na Pražském hradě představí svá díla například malíři Bohunka Waageová a Jakub Špaňhel, sochařka Ellen Jilemnická či sklářský výtvarník Jiří Šuhájek.

Foto Roman Zázvorka

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky