Mucha kvartet a Magdaléna Bajuszová zahrají díla slovenských autorů

Komorní koncert cyklu Hudební mozaika, který se koná 8. února 2022, bude věnován mladým slovenským interpretům. V Malém sále Slovenské filharmonie zahrají členové Muchova kvarteta, kteří vystoupí se slovenskou klavíristkou Magdalénou Bajuszovou. Koncert začne v 19:00 hodin.
Magdaléna Bajuszová (zdroj Hudobný život)
Magdaléna Bajuszová (zdroj Hudobný život)

Členové kvarteta – Juraj Tomka (1. housle), Jozef Ostrolucký (2. housle), Veronika Kubešová (viola) a Pavol Mucha (violoncello) představí díla tří slovenských skladatelů různých generací – Mikuláše Moyzese, Ilji Zeljenky a současného skladatele Marka Piačka.

Klavírní sonátu č. 21, která zazní na začátku koncertu, složil Ilja Zeljenka v roce 2004. Dílo má podtitul Otázky bez odpovědí. Skladatel o něm řekl: „Otázky jsou důležitější než odpovědi. Když se někdo umí správně zeptat, může to rozhodnout o celém jeho životě. Na některé otázky nelze odpovědět. Lze se je však položit. A to je krásné, protože je to vlastně něco na pomezí chaosu a řádu.“ Sonátu věnoval svému příteli a jednomu z nejznámějších slovenských malířů – Rudolfu Filovi.

Následovat bude Smyčcový kvartet č. 2 a moll Mikuláše Moyzese, inspirovaný slovenským folklórem. Provedení Pěti studií pro klavírní kvintet Marka Piačka a Klavírního kvintetu č. 1 Ilji Zeljenky nabídne příležitost konfrontovat zacházení s touto hudební formou u skladatelů dvou generací ve vztahu učitel – žák. Marek Piaček studoval skladbu na Akademii múzických umění u Ilji Zeljenky v letech 1990-1995. Pro Muchovo kvarteto napsal novou verzi Pěti studií pro klavírní kvintet. Dílo bude premiérově uvedeno na úterním koncertě. Klavírní kvintet č. 1 Ilji Zeljenky je jednou z prvních skladatelových kompozic. Vznikla ještě během jeho studií na Akademii múzických umění u Jána Cikkera. Zeljenka ji věnoval svému příteli, sbormistru Ladislavu Holáskovi.

Koncert je zároveň další z řady akcí, které se v roce 2022 uskuteční u příležitosti 90. výročí narození skladatele Ilji Zeljenky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments