Musica Florea uvede Dvořákovu hudbu online

Orchestr Musica Florea se opět navrací k tvorbě Antonína Dvořáka. Nový koncertní program Pocta A. Dvořákovi láká především na 3. symfonii Es dur z roku 1873, hranou v historicky poučené interpretaci.

Marek Štryncl (foto archiv)

Historicky poučená interpretace hudebních děl již dávno není pouze výsadou skladeb baroka a klasicismu, změny v přístupu k partiturám a jejich čtení zaznamenala rovněž díla 19. století a vrcholné symfonie Antonína Dvořáka nejsou výjimkou. Musica Florea v čele s Markem Štrynclem za posledních několik let předvedla již sedm z jeho devíti symfonií v jiném světle, než na jaké mohou být posluchači tradičních symfonických orchestrů zvyklí.

„Dobově poučená interpretace romantické hudby přináší řadu jejích principů, které byly v průběhu 20. století zapomenuty nebo neprávem přehlíženy. Ať už jde o flexibilní práci s tempem a jeho proměnami, posílení rozmanitosti hudební artikulace nebo záměrná nerovnoměrná intonace, to vše oživuje romantické ideály, k nimž se snažíme přiblížit,“ přibližuje dirigent Marek Štryncl.

V letošní sezóně představení orchestr 3. symfonii Es dur, kterou Dvořák složil na přelomu jara a léta roku 1873, a která byla poprvé uvedena v březnu následujícího roku pod taktovkou samotného Bedřicha Smetany. Z hlediska kompozičního stylu se zde Dvořák postupně oprošťuje od vlivu Wagnera a Liszta a nalézá vlastní cestu, jejíž originalita se naplno projevila v jeho pozdější tvorbě.

„Třetí symfonii Es Dur doplňuje dramatická ouvertura k opeře Alfred a jako bonbónek jsme se rozhodli připojit i skladatelovu pohádkovou Polonézu Es dur,“ doplňuje Štryncl.

Diváci se budou moci do romanticky vášnivé hudby, jejíž poetika chvílemi až bere dech, zaposlouchat z pohodlí domova ve čtvrtek 12. listopadu od 19.00 přímo na webu orchestru.

Pocta Antonínu Dvořákovi
12. listopadu, 19.00, online na www.musicaflorea.cz
Program koncertu:

Antonín Dvořák
Dramatická ouvertura
Symfonie č. 3 Es dur op. 10 B34
Polonéza Es dur

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments