MusicWeb International: nahrávkou měsíce je Dvořákův Alfred

Kompaktní disk s loňským živým provedením Dvořákovy opery Alfred z pražského Rudolfina označil britský server MusicWeb International za nahrávku měsíce. S originálním německým libretem byla opera provedena loni 17. září pod taktovkou německého dirigenta Heiko Mathiase Förstera, který se pohotově ujal nastudování a provedení díla namísto zesnulého Gerda Albrechta.

Na premiéře se podílel Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. V pěveckých rolích se mimo jiné představili sopranistka Petra Froeseová (Alvina) a Jarmila Baxová (Rowena), tenorista Ferdinand von Bothmer (Harald), barytonista Felix Rumpf (Alfréd) a tenorista Tilmann Unger (Dorset a Bote) (naši recenzi najdete zde).“Produkční tým zachytil umělce ve výjimečně zvukově dobrém prostoru Dvořákovy síně Rudolfina. Rovnováha mezi orchestrem, sborem a sólisty je velmi dobrá,” uvedl na stránkách MusicWeb International recenzent Nick Barnard. Ocenil také dechové nástroje SOČRu a nahrávku označil za ‘kus, který by si měli poslechnout všichni fanoušci skladatele’.

Dvořákova operní prvotina byla loni uvedena v Rudolfinu na festivalu Dvořákova Praha. K jejímu nastudování předtím došlo pouze jednou, v roce 1938 v Olomouci, avšak v českém překladu. Na Dvořákově Praze zazněla poprvé původní německá verze. Operu Alfred napsal Antonín Dvořák ve svých devětadvaceti letech. V libretu využil starý německý text Alfred der Grosse, jehož autorem byl německý romantický básník Karl Theodor Körner.

Za nahrávku měsíce byly v předchozích letech na MusicWeb International označeny i jiné české nahrávky – nahrávka smyčcových kvartetů Leoše Janáčka v podání Kvarteta Martinů, CD s kvartety Josepha Haydna, Felixe Mendelssohna a Josefa Suka v provedení Graffova kvarteta nebo disk s českou soudobou klasickou hudbou, který pořídil český komorní soubor Puella Trio.

Foto Martin Divíšek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]