Musorgského Obrázky z výstavy ve Státní filharmonii Košice

Posmrtná výstava nadaného malíře a architekta Viktora Hartmanna přiměla Modesta Petroviče Musorgského napsat hudební vzpomínku na svého zesnulého přítele, kterou nazval Obrázky z výstavy. Původně klavírní skladbu upravil do monumentální orchestrální podoby skladatel Maurice Ravel a právě v této úpravě zazní na půdě Státní filharmonii Košice.

Stanislav Masaryk (foto Petra Hajská)
Stanislav Masaryk (foto Petra Hajská)

Návštěvníci uslyší také Ravelovu druhou baletní suitu Dafnis a Chloé pod vedením dirigenta Yu-An Changa. Sólistou večera v koncertu Alexandra Grigorjeviče Aruťunjana bude trumpetista Stanislav Masaryk. Abonentní koncert cyklu B se uskuteční ve čtvrtek 12. ledna 2023 v 19:00 hodin v Domě umění.

Stanislav Masaryk přibližuje: “Aruťunjanův koncert pro trubku je jednou z mých nejoblíbenějších skladeb pro sólovou trubku, se kterou jsem se setkal ve druhém ročníku konzervatoře. Skladba je mezi posluchači a zejména mezi trumpetisty velmi oblíbená. Je to především díky krásným, místy až exotickým melodiím a jejich efektnost, přičemž sólový hlas je napsán velmi přirozeně k technice trubky a neobsahuje žádné větší záludnosti či nepříjemné pasáže. Hrát na koncertech Aruťunjana je pro mě vždy velkou radostí, a nebude tomu jinak ani 12. ledna v Domě umění společně se Státní filharmonií Košice.”

Dirigent Yu-An Chang na svůj koncert v Košicích zve takto: “Státní filharmonie Košice je klenotem mezi orchestry, se kterými jsem spolupracoval. Program koncertu je plný barev a fantazie, které vám přinesou nezapomenutelný zážitek.”

K napsání klavírního cyklu Obrázky z výstavy přiměla Modesta Petroviče Musorgského posmrtná výstava děl jeho blízkého přítele, nadaného malíře a architekta Viktora Hartmanna. Hartmannovy tematicky velmi odlišné obrazy na Musorgského mimořádně zapůsobily a on jejich obsah přenesl do svých originálních miniatur. Cyklus deseti částí suity spojuje téma nazvané Promenáda. Historik umění Vladimir Stasov o díle napsal: “Skladatel zde představil sám sebe, jak se obrací jednou vpravo, jednou vlevo, nerozhodně se otáčí, nebo se rychle blíží k některému obrazu, přičemž jeho tvář je často zasmušilá, když si s bolestí vzpomene na zesnulého přítele.” Deset fascinujících miniatur, na které byl jinak sebekritický Musorgskij velmi hrdý, zinstrumentoval s úžasnou barevností francouzský skladatel Maurice Ravel.

Abonentní koncert cyklu B Ravel – Aruťunjan – Musorgskij se uskuteční ve čtvrtek 12. ledna 2023 v 19:00 hodin v Domě umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments