Česká filharmonie projekcí v kině připomněla 127 let od svého vzniku

Česká filharmonie v pražském kině Ponrepo připomněla 127 let od svého založení projekcí unikátních snímků, které byly nalezeny v Národním filmovém archivu. V komentovaném pásmu návštěvníci zhlédli například nejstarší dochovaný záběr filharmoniků z roku 1918, dosud nezveřejněné záběry jednoho ze zakladatelů orchestru Ludvíka Vítězslava Čelanského nebo rituální žehnání dirigenta Václava Talicha Jeníkovi před premiérou Prodané nevěsty. Programem provedli Petr Kadlec a Jakub Kožíšek. První koncert ČF se konal 4. ledna 1896 v Rudolfinu za řízení Antonína Dvořáka.
Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)
Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)

Komentované pásmo nabídlo vzácné záběry osobností bývalých šéfdirigentů i hvězdných hostů, kteří s Českou filharmonií vystupovali. Ukázalo i nelehkou roli, jakou museli umělci nedobrovolně plnit při propagandě fašistického i komunistického režimu. Večer zahájil dokumentární film o ČF z roku 1958 zachycující zkoušku Dvořákovy Novosvětské symfonie s dirigentem Karlem Ančerlem.

“Největší půvab toho snímku je, že zblízka vidíme filharmoniky, nejen jak hrají, ale taky spolu mluví a domlouvají se koncertní mistr Karel Šroubek, violoncellista Ivan Večtomov, kontrabasista František Pošta, fagotista Karel Bidlo. Dokonce i proslulý harfista Bedřich Dobrodinský, kterého tento film zachycuje, i když harfy v Novosvětské symfonii vůbec nejsou. To, co uvidíme, je samozřejmě do určité míry stylizovaná zkouška, protože filharmonici se v Novosvětské nepotřebují domlouvat, ve které části smyčce se má hrát to které téma,” uvedl Petr Kadlec.

ČF tradičně stála u historických událostí dějin Československa. Třeba 28. října 1918 ČF zkoušela symfonickou báseň Josefa Suka Zrání, která měla mít o dva dny později světovou premiéru. Premiéra se 30. října konala, přestože také filharmonici vyrazili do ulic. ČF sehrála důležitou roli za německé okupace, na konci 60. let v době sebeupálení Jana Palacha i v období listopadové revoluce v roce 1989.

V dubnu 1969 zařadila ČF na program mimořádný koncert s Dvořákovým Stabat Mater. Při prvním výročí Palachova činu, kdy se už taková akce uskutečnit nemohla, se podařilo dramaturgovi Ivanu Medkovi propašovat do programu oratorium Arthura Honeggera Jana z Arku na hranici, které dirigoval Václav Neumann. Ten stál v čele ČF, která v říjnu 1989 kvůli pronásledování signatářů Několika vět odmítla nahrávat pro tehdejší Československý rozhlas a televizi.

ČF se přihlásila k sametové revoluci, když 23. listopadu 1989 pozvala stávkující studenty do Smetanovy síně Obecního domu, kde pod taktovkou Libora Peška zazněla Má vlast. Následoval koncert pro Občanské fórum 14. prosince 1989. Když byl 29. prosince 1989 Václav Havel zvolen československým prezidentem, hrál mu orchestr ve svatovítské katedrále jako součást slavnostní mše Dvořákovo Te Deum. Spojení ČF s Havlem se symbolicky uzavřelo na státním pohřbu posledního československého a prvního českého prezidenta 23. prosince 2011 v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Při něm ČF a Pražský filharmonický sbor pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka provedly Dvořákovo Rekviem.

Současným šéfdirigentem ČF je americký umělec ruského původu Semjon Byčkov, který loni už 24. února odsoudil útok Ruska na Ukrajinu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments