Muž, který rozluštil válečnou šifru, se stal námětem nové opery v USA

Spletitý osud britského matematika Alana Turinga, který dokázal za druhé světové války rozluštit německou šifru, a poskytl tak spojencům cennou výhodu v boji proti nacistům, se stal námětem nové opery. Ta bude mít světovou premiéru příští rok na jaře v Chicagu a podle autora libreta Davida Simpatico se pokusí diváky provést životem geniálního muže, který se namísto uznání dočkal pronásledování kvůli své sexuální orientaci.
Alan Turing (zdroj The Royal Society)
Alan Turing (zdroj The Royal Society)

Alan Turing, mimo jiné známý kryptolog a průkopník v oblasti informatiky a umělé inteligence, se dočkal rehabilitace teprve desítky let po své smrti. V roce 2013 ho omilostnila královna Alžběta II., a vymazala tak jeho odsouzení za “nemravnost” kvůli homosexuálnímu vztahu z roku 1952. Soud tehdy vědci dal na vybranou mezi vězením a chemickou kastrací. Turing si vybral kastraci a dva roky poté spáchal sebevraždu.

Opera s názvem The Life and Death(s) of Alan Turing (Život a smrt(i) Alana Turinga) nabízí i další verze konce Turingova života a divákům předloží i možnosti, že Turing zemřel nešťastnou náhodou a že jej nechala zavraždit rozvědka, která se bála vyzrazení tajných informací. Podle libretisty dodnes není zcela prokázané, že matematik zemřel vlastní rukou a že skutečně sám kousl do jablka, které předtím otrávil kyanidem.

Hudbu k opeře složila skladatelka a houslistka Justine Chen, podle které byla práce na tomto díle náročná a dlouhá. “Postupně vzniklo mnoho verzí,” řekla a popsala, že největším oříškem bylo hudebně ztvárnit Turingovy průlomové matematické objevy a jeho komplexní myšlení, které předběhlo dobu.

David Simpatico chtěl v příběhu zdůraznit dramatický oblouk, kdy se z Turinga – válečného hrdiny – stal štvanec. V jedné ze scén matematik vypovídá před soudem, kde čelí hrozbě vězení nebo kastrace, a snaží se hájit s odkazem na svou službu vlasti, ale zároveň nemůže prozradit nic bližšího, protože jeho mise při rozluštění německé šifry byla přísně tajná. “Nemohl nic z toho zmínit. Všechny jeho úspěchy se prostě smazaly,” říká libretista.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments