Muž s koženou maskou, Amazonky a Vizváry v nápadném kožichu: MOVE fest 2019

Radim Vizváry v autorském představení VIP, nevšední Fin v kožené masce, drsné Amazonky Lenky Vagnerové nebo nadpozemská, až fantaskní hra s dechem a několika koulemi. To jsou lákadla šestého ročníku mezinárodního festivalu tance, cirkusu a fyzického divadla MOVE fest 2019, který proběhne od 22. do 26. května 2019 v Ostravě na Masarykově náměstí, v Cooltouru a v Domě kultury města Ostravy.
Cie-Circoncentrique (zdroj MOVE fest)

MOVE fest otevře nejzábavnější z letošních vystoupení – Běžkařská odysea Bratří v tricku. Po Masarykově náměstí se budou na běžkách, a na suchu, pohybovat dva velmi nápadní muži. Návštěvníci nemusí jen přihlížet, Bratři v tricku je velmi rádi zapojí do svého příběhu. Show je vhodná pro celou rodinu a vstup je zdarma.

Držitel Thálie Radim Vizváry letos do Ostravy přiveze sólové představení VIP. Doslova umění dřiny –  dokonalou pantomimu, doplněnou efektními iluzionistickými prvky, kdy se na jevišti symbolicky pohybuje v nápadném kožichu. Vizváry se v Ostravě ovšem ujme i role lektora, doplňuje ředitelka festivalu Jana Ryšlavá: „Pro tanečníky jsme v rámci workshopu připravili techniku mimu, resp. metodu Radima Vizváryho. Nabídneme i choreografické postupy pro současný tanec, a to s Markétou Jandovou. Diváky ovšem neochudíme ani o oblíbené diskuze s performery. Letos to budou “Dvě deci o tanci” s redaktory Tanečních aktualit.“

VIP – Radim Vizváry (foto David konečný)

Festival bude 23. května pokračovat představením Nahkanaama (Kožená maska) Fina Jouni Ruutha. Je to lehce šílená novo-cirkusová one-man show, která se nebojí černého humoru. Ostrava je jediným místem v České republice, kde bude Nahkanaama k vidění, dětem do 15 let je ale nepřístupná. Naopak všem generacím je otevřeno dokonalé experimentální pohybové divadlo v podání dua Cie Circoncentrique (Francie). S inscenací Respire (Dýchej), tedy hrou těl, světel, síly a koulí různých rozměrů dvojice akrobatů sklízí úspěch po celém světě.

Tři studentky HAMU, jež založily soubor Holektiv, uvedou na MOVE festu premiérovou inscenaci Božena. Téměř zapomenutý příběh Boženy Lágerové Peterkové, první české aviatičky. Za svůj sen – stát se pilotkou – bojovala tato odvážná žena v nelehké době. Příběh plný vzletů a pádů autorky prokládají historickými fakty. Naopak sólovým projektem je LeŤ, taneční debut choreografky a performerky Markéty Stránské. Markétě chybí dolní končetina, proto tančí s berlemi a protézou.  Nestydí se za to. Chce inspirovat. Jako by říkala, že veškeré limity máme pouze ve své hlavě. Na podobné téma, ovšem z pohledu zdravého člověka, navazuje Kvartet (na hudbu Clarinet Factory) režisérky a choreografky Terezy Vejsadové.

Šestý ročník mezinárodního festivalu tance, cirkusu a fyzického divadla v Ostravě uzavřou Amazonky Lenky Vagnerové. Strhující představení progresivního tanečního umění se odehraje v Domě kultury města Ostravy.

MOVE fest 2019 organizuje Kulturní centrum Cooltour Ostrava a je finančně podporován Ministerstvem kultury a statutárním městem Ostrava.

 

MOVE fest 2019, 22. – 26. květen, Ostrava
HLAVNÍ PROGRAM:

Bratři v tricku: Běžkařská odysea | 22. 5., 17:30, Masarykovo náměstí

Radim Vizváry: VIP | 22. 5., 19:00, Cooltour

Jouni Ruuth: Nahkanaama | 23. 5., 19:00, Cooltour

Cie Circoncentrique: Respire | 24. 5., 19:00, Cooltour

Holektiv: Božena | 25. 5., 19:00, Cooltour

Markéta Stránská: LeŤ, Tereza Vejsadová: Kvartet | 26. 5., 17:00, Cooltour

Lenka Vagnerová & Company: Amazonky | 26. 5., 19:00, Dům kultury města Ostravy

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat