Muzeum v Litomyšli představí pozapomenuté místní skladatele

V Regionálním muzeu v Litomyšli začne v úterý 11. června výstava Litomyšlští skladatelé s podtitulem Hudba 18. a 19. století na kůru kostela Povýšení svatého kříže v Litomyšli. Mapuje historii hudebního života chrámu na základě unikátně dochovaných pramenů. Přiblíží také činnost některých zdejších osobností, které působily v největším kostele ve městě, uvedl ředitel muzea René Klimeš.
Muzeum Litomyšl (foto wikimedia commons – uživatel Plickap)

Nedávno tam byly objeveny velmi zajímavé a vzácné dokumenty a písemnosti, které hudební život v 18. a 19. století dokumentují. Představíme i některé pozapomenuté tehdejší skladatele spojené s kostelem,“ uvádí Klimeš.

Jsou mezi nimi zejména zdejší varhaníci Josef Kopecký, Tomáš Skřivánek a ředitel kůru Jakub Zajíc. Na výstavě nebudou chybět ani trojrozměrné artefakty dokládající běžný provoz kůru v době, kdy hudbu nešlo spustit tlačítkem přehrávače a na noty si nešlo posvítit elektřinou.

Výstavu pořádá Regionální muzeum v Litomyšli ve spolupráci s Národní knihovnou ČR a Římskokatolickou farností, proboštstvím Litomyšl. Potrvá do 8. září.

V srpnu se chystá doprovodný program k výstavě:

Komentovaná prohlídka výstavy s autorem Jiřím Mikulášem
13. srpna od 16 hodin
budova muzea

Koncert Hudba varhaníků děkanského chrámu Povýšení sv. Kříže v Litomyšli
13. srpna od 19 hodin
proboštský kostel

Podpis druhého nejstaršího známého kantora Petra Ondřeje Kříže (zemřel 1. 5. 1709), zdroj Regionální muzeum v Litomyšli

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat