Muzeum v Ústí dostalo stovky fotografií k dějinám místní opery

Sbírky ústeckého muzea obohatily tři stovky fotografií z druhé poloviny 20. století z pozůstalosti dlouholeté sólistky místní opery, mezzosopranistky Ludmily Škorpilové-Grošové. Snímky dokumentují dějiny ústeckého divadelnictví a muzeu je daroval syn operní pěvkyně Karel Groš.
A.Dvořák: Rusalka – Ludmila Škorpilová (Ježibaba) – SD Ústí nad Labem (foto archiv)

Snímky pochází od několika profesionálních i amatérských fotografů a ukazují mimo jiné každodenní provoz divadelních zkoušek v Ústí nad Labem, práci orchestru s různými dirigenty, koncertní aktivity zpěváků i členů orchestru. Některé fotky jsou i s věnováním hostujících celebrit. Velká část fotografií pak dokládá široké spektrum rolí, které Ludmila Škorpilová za svou kariéru ztvárnila. Nechybí ani snímky ze soukromí mezzosopranistky, které podle muzea poskytují svědectví o životě na Ústecku.

Ludmila Škorpilová se narodila 19. března 1936 v Praze. Zpěv studovala u Běly Chalabalové na Pražské konzervatoři, později soukromě u Zdeňka Otavy. Ústecké divadlo ji angažovalo v jejích 23 letech a poslední premiéru v ústecké opeře měla v roce 1998. „Její sametový hlas tmavého zabarvení a mimořádného rozsahu jí umožňoval zpívat nejen altové a mezzosopránové, ale i sopránové role. Byla ozdobou oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka, uplatnila se v mozartovském, verdiovském i wagnerovském repertoáru, zazářila jako Carmen a vzbudila pozornost jako Olga v Čajkovského Evženu Oněginovi nebo královna Alžběta v Donizettiho Marii Stuartovně,“ uvedla ke kariéře Škorpilové historička ústeckého muzea Jana Hubková. Podle ní k oblíbeným rolím pěvkyně patřil i Oktavián v Růžovém kavalírovi Richarda Strausse a nevyhýbala se ani moderní opeře a vystupovala jak v Ústí, tak na prknech Národního divadla.

Škorpilová zemřela v Ústí nad Labem 1. března 2016, krátce před 80. narozeninami.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na