Muzika bez hranic propojí české a polské Slezsko

Série šesti koncertů vážné a jazzové hudby propojí české a polské Slezsko. Uskuteční se od 19. října do 8. prosince 2019 například v Ostravě, Bruntále či v polských Gliwicích. Polští interpreti budou vystupovat v Česku, čeští zase v polských městech. Za akcí stojí tým pořádající Svatováclavský hudební festival (SHF). Novinářům to dnes řekl jeho ředitel Igor Františák.
Igor Františák (foto Ivan Korč)

Iniciativa Muzika bez hranic navazuje na projekt Hudební výlety. Tím chtějí pořadatelé SHF rozšířit hudbu do měst a míst, kam se běžně nedostává. Nový projekt se bude zaměřovat hlavně na vážnou hudbu a jazz. „V budoucnu doufám, že i na folklor. Protože ten je na obou stranách státní hranice podobný,“ řekl Františák. Dodal, že koncerty by měly hostit historické a kulturní památky.

Letos se uskuteční šest koncertů, tři v Česku a tři v Polsku. V budoucnu by jich mělo být ale více. „Taková spolupráce je přirozená. Už tady máme několik česko-polských projektů. Filmový festival Kino na hranici a divadelní Divadlo bez hranic. Nyní kategorii rozšiřujeme o hudební složku. Věřím, že nezůstane jen u jednoho ročníku,“ uvedl náměstek moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

České umělce bude reprezentovat například smyčcové Zemlinského kvarteto, které celý projekt zahájí 19. října 2019 v Evangelickém kostele Martina Luthera v Gliwicích. Zahrají skladby Wolfanga Amadea Mozarta, Johannese Brahmse či Josepha Haydna. Ceněný polský sbor Camerata Silesia odstartuje Muziku bez hranic na české straně hranice. Vystoupí 26. října v ostravském kostele svatého Václava.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat