Mužský pěvecký sbor Moravan slaví osmdesátiny

  1. 1
  2. 2

Při pročítání vašeho repertoáru jsem zavzpomínala na své dětství, můj tatínek totiž v mužském sboru zpíval také, a proto se mi v duchu rozezněly tóny mnoha skladeb i z toho, co zpíváte vy. Zajímalo by mě, jestli dnes skladatelé píší ještě nové skladby pro mužské sbory? Kde hledáte nový repertoár?

Nových dobrých skladeb je skutečně poskrovnu. Debat na toto téma jsme ve sboru vedli již desítky. Spousta mužských sborů na západě nebo v USA se zcela odklonila od klasického romantického či postromantického repertoáru a věnují se zpěvu gospelů a hudby vhodné spíše pro mladší zpěváky. Já se tomuto trendu zatím všemi silami bráním. Ani po dvanácti letech se mi nepodařilo vyčerpat studnici našeho obrovského archivu ještě z dob Veselky. Nacházím tam inspiraci v podobě děl málo hraných autorů první republiky, loni jsme provedli zcela zapomenutý cyklus sborů Josefa Bohuslava Foerstera a podobně. Repertoár si také často obohacujeme spoluprací s dalšími brněnskými sbory na různých kantátových projektech, jako jsou například Janáčkův Otčenáš, který provedeme tuto neděli 30. října od půl osmé večer v chrámu v Brně – Králově Poli, v síle celé jedné stovky zpěváků.

Kolik novinek máte připravených na váš slavnostní výroční koncert k osmdesátinám Moravanu, který by se měl konat 3. prosince 2011 v brněnském Besedním domě?

Nazvat něco u klasického mužského sboru novinkou snad ani nelze. Takových příležitostí je málo. K této slavnostní příležitosti jsme ovšem připravili náročný repertoár. Kromě programu a capella zazní především Missa adventu set quadragesimae Petra Ebena, slavnostní závěr pak obstará rozměrná kantáta Bohuslava Martinů – Polní mše za doprovodu členů Filharmonie Brno. Tato krásná skladba se k její škodě hraje poměrně málo, v Brně nezazněla již pět let, naposledy také v našem podání.

Jak často se sborem vystupujete? Přijdou si vás lidé poslechnout?

Obvykle vystupujeme zhruba jednou měsíčně na menších chrámových koncertech po celé republice, velké koncerty dáváme vždy jednou za půl roku, podzimní koncert je koncipován jako vážnější, jarní pak jako veselejší, lidovější, radostnější. Pravidelně koncertujeme ale i v okolních zemích, účastníme se různých projektových akcí s jinými sbory, festivalů a podobně. Doufám, že se nám bude dařit šířit krásu mužského sborového zpěvu ještě mnoho let.

Vše nejlepší k jubileu, děkuji za rozhovor!

www.moravan.funsite.cz

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat