Na divadelní prkna se po 200 letech vrací hornická opera Perkmon
Dílo z roku 1829 ve své době dobylo Berlín, Drážďany, Prahu i Vídeň a jako slavnostní představení zkrášlilo několik významných událostí pruského královského a rakouského císařského dvora. Stalo se jakýmsi vývozním artiklem Krušných hor a zároveň pozvánkou do lázeňského města Teplic, které tehdy vzkvétalo jako jedno z nejvýznamnějších letovisek Evropy. Z velké části tomu tak bylo díky péči jejich starosty a zároveň skladatele Josefa M. Wolframa.
Opera Perkmon je mistrovským dílem své doby, které kombinuje mystické prvky s realistickým příběhem o boji proti bezpráví a lidské bezohlednosti. Důlní katastrofa a utrpení obyvatel, které Wolfram v opeře zpracovává, reflektují historické události i společenské problémy. Námět opery vychází z legend o Perkomonovi, vládci hor. “Zapojení více než 150 Tepličáků do této produkce poukazuje nejen na význam události pro naše město, ale také pro celý region. Celé nastudování podporuje vztah k místu, kde žijeme. A právě takové aktivity je třeba v budoucnu dál rozvíjet,” uvedl předseda Trautzlovy umělecké společnosti Petr Šíla.
V nastudování Severočeské filharmonie Teplice s profesionálními sólisty operu uvede Trautzlova umělecká společnost na třech představeních jak v německém originále, tak v přebásněné české verzi s původním autorským klavírním doprovodem i v orchestrálním podání.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]