Na festival Zemlinsky 150 míří hosté světového formátu

Festival Zemlinsky 150, který se koná v rámci projektu Musica non grata od 8. do 10. října 2021 v Praze, se představí hvězdy světového formátu. Na zahajovacím koncertu v pátek 8. října od 18:00 hodin s názvem Zemlinsky – Brahms – Berg vystoupí v Národním muzeu – Českém muzeu hudby německý violoncellista peruánsko-uruguayského původu Claudio Bohórquez, který patří k nejvyhledávanějším hudebníkům ve svém oboru.

Claudio Bohórquez (zdroj Claudio Bohórquez, foto Gina Gorny)
Claudio Bohórquez (zdroj Claudio Bohórquez, foto Gina Gorny)

Festival pokračuje v sobotu 9. října od 11:00 hodin, a to koncertem ve Státní opeře. Tentokrát nese název Zemlinsky – Schönberg – Berg a pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Karla-Heinze Steffense vystoupí s Orchestrem Státní opery mezzosopranistka Štěpánka Pučálková. Sobotní program bude pokračovat v 19:00 hodin opět v Českém muzeu hudby, kde se s programem představí Zemlinsky Quartet a mezzosopranistka Markéta Cukrová. Stejné hudební těleso, tedy Zemlinsky Quartet, se představí i v neděli od 11:00 hodin ve Španělské synagoze. Koncert má tentokrát podtitul Zemlinsky – Mozart.

Dalším z hostů světového formátu, který do Prahy o víkendu přijíždí, je operní sólistka Johanni van Oostrum. Na závěrečném koncertu v neděli 10. října od 19:00 hodin ve Státní opeře vystoupí společně s barytonistou Michaelem Nagym. Johanni van Oostrum je jihoafricko-nizozemská sopranistka a je žádanou interpretkou hlavních rolí v operách Richarda Strausse, Richarda Wagnera, Leoše Janáčka či Wolfganga Amadea Mozarta po celém světě. Součástí koncertu Zemlinsky 150 budou díla, jako je například Lyrická symfonie nebo Tajemství, ale především ještě nikdy neuvedená opera Malva, respektive její fragment. Zemlinsky ji napsal na motivy povídky Maxima Gorkého. Malvu pro tento účel hudebně upravil muzikolog a odborník na Zemlinského dílo, Antony Beaumont.

Závěrečný koncert bude natáčet Česká televize, na obrazovkách ČT art bude k vidění už v pondělí 11. října 2021 od 20:15 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments