Novou operní sezonu v Brně zahájí Peter Grimes

První premiéra sezony 2021/22 je mimořádnou událostí hned z několika důvodů – jako režisér se do brněnské Janáčkovy opery vrací David Radok v osvědčeném tandemu s šéfdirigentem Marko Ivanovićem, aby nastudovali operu Benjamina Brittena Peter Grimes, která měla svou československou premiéru v roce 1947 právě v brněnské opeře.
Benjamin Britten: Peter Grimes, Janáčkova opera, Národní divadlo Brno (zdroj Janáčkova Opera, Národní divadlo Brno)
Benjamin Britten: Peter Grimes, Janáčkova opera, Národní divadlo Brno (zdroj Janáčkova Opera, Národní divadlo Brno)

V titulní roli se brněnskému publiku poprvé představí vynikající švédský tenorista Joachim Bäckström a spolu s ním roli učitelky Ellen ztvární sólistka souboru Jana Šrejma Kačírková, role kapitána Balstroda se ujme Svatopluk Sem.

„Peter Grimes patří k deseti-patnácti operám, které řadím k těm nejlépe napsaným, od baroka po současnost včetně Mozarta, Rossiniho, Verdiho a všech dalších. Příběh, který je lidsky univerzální, a Brittenova hudba má stejnou sílu jako nejlepší Mozart nebo nejlepší Verdi. Má velice silný emotivní náboj bez nánosu sentimentality. Taková hudba je zázrak a myslím, že Peter Grimes je zázrak,“ prohlásil David Radok.

Ne nadarmo bývá anglický skladatel Benjamin Britten nazýván klasi­kem 20. století. Inspirací pro jeho osobitý průzračný hudební jazyk mu byla nejen anglická lidová hudba, ale i italská opera a díla barok­ních mistrů. Příroda a její živly byly vždy inspirací umění, Janáček miloval lesy a Benjamin Britten moře, jež mu bylo nablízku po celý život. Ve chvílích stesku po domově našel inspiraci v básni o lidech a moři, které ve své velkolepé kráse dává i nemilosrdně bere, a napsal Petera Grimese, příběh rybáře marně hledajícího své místo ve společnosti.

Britten během pobytu v USA roku 1941 narazil na článek o anglickém spisovateli z konce 18. století Georgi Crabbovi a text ústí řeky, kde se krajina stává melancholickou a plochou; plná bláta, usolených lidí a křiku ptáků z mokřadu… v něm vyvolal přání zjistit o díle básníka pocházejícího ze Suffolku stejně jako on něco více. V Los Angeles se mu podařilo koupit Crabbovy sebrané básně a volba padla na The Borough o rybáři Peteru Grimesovi, jehož krutost způsobí postupně smrt jeho tří učedníků. Crabbeho báseň vznikla v roce 1810 a její autor dobře znal těžký život i nemilosrdné spole­čenství lidí rybářského městečka. Jeho Grimes je vrah a morální zrůda, ale Britten spolu s teno­ristou Peterem Pearsem a libretistou Montaguem Slaterem posunuli charakter hlavní postavy a vyznění příběhu k sociálnímu dramatu. Peter Grimes se tak stal Brittenovou první operou o vyděděncích, lidech stojících mimo společnost a marně toužících v ní najít svůj kousek štěstí.

„Peter Grimes je o tom, že člověk jako jedinec má nějakou morální hranici, které se drží. Když se ale člověk stane součástí davu, tak se stane tou masou, která ztrácí jakékoliv morální zábrany. Je to masa řízená ne racionálním myšlením nebo kritickým uvažování, ale pudy. Ovládá ji vlastně masová hysterie,“ poukazuje David Radok a pokračuje: „Rozhodli jsme se inscenaci situovat do roku 1945, kdy měl Peter Grimes světovou premiéru. Je to doba těsně po dru­hé světové válce, kdy to byl ještě pořád svět chudého, jed­noduchého a drsného života. Není to svět, který pak přišel v šedesátých letech, kdy začíná doba hippies a rokenrolu. Způsob života zakotvený pořád někde v počátku 20. stole­tí, nebo dokonce i v 19. století, který se vlastně táhne až do poválečných padesátých let. Chci, aby inscenace byla syrovější, jednodušší a oproštěná od všech nepotřebných věcí. Bez ilustrativně popisné scény, ale v základu by měla mít nějakou realitu.“

Peter Grimes
Opera o prologu a 3 dějstvích
Hudba: Benjamin Britten
Libreto: Montagu Slater na motivy básně George Crabba

Hudební nastudování: Marko Ivanović
Dirigenti: Marko Ivanović, Pavel Šnajdr
Režie: David Radok
Scéna: David Radok
Původní scénografický koncept: Tazeena Firth
Kostýmy: Zuzana Ježková
Světelný design: Přemysl Janda
Sbormistři: Pavel Koňárek, Klára Složilová Roztočilová

Osoby a obsazení:
Peter Grimes, rybář – Joachim Bäckström
Ellen Orford – Jana Šrejma Kačírková
Tetička – Jana Hrochová
Neteř 1 – Andrea Široká
Neteř 2 – Tereza Kyzlinková
Balstrode – Svatopluk Sem
Paní Nabob Sedley – Jitka Sapara‑Fischerova
Swallow – Jan Šťáva
Bob Boles – Vít Nosek
Rev. Horace Adams – Petr Levíček
Hobson – David Nykl
Ned Keene – Jiří Hájek
John, Grimesův učeň – Vilém Langášek / Vojtěch Vymazal
Dr. Crabb – Ivo Šiler
Rybář – Martin Novotný
Právník – Jan Honek
Rybářka – Jana Plachetková
Sbor a orchestr Janáčkovy opery NdB

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments