Na festivalu EuroArt Praha zazní zřídka uváděná díla českého klasicismu

Další z koncertů cyklu EuroArt Praha představí v úterý 18. února 2022 téměř neznámý klarinetový kvintet českého klasicistního skladatele Josefa Fialy, méně hraný kvintet pro smyčce Františka Vincence Kramáře Krommera, a jedno z nejkrásnějších děl hudebního romantismu pro klarinet, Brahmsův pozdní kvintet h moll op. 115. V Sále Martinů se ke Stamicovu kvartetu připojí klarinetistka Kateřina Soukalová Váchová a violista Karel Plocek.
Stamicovo kvarteto (zdroj Nadační fond Adrieny Šimotové a Jiřího Johna)
Stamicovo kvarteto (zdroj Nadační fond Adrieny Šimotové a Jiřího Johna)

Život českého skladatele Josefa Fialy ovlivnilo přátelství s rodinou Wolfganga Amadea Mozarta.Díky Mozartovu otci Leopoldovi získal Fiala místo hobojisty v kapele arcibiskupa Hieronyma Colloreda v Salcburku a v dalších letech často u Mozartových pobýval, jak v Mozartově rodném domě v Getreide Gasse, tak i po přesunu do Vídně. Převážnou část svého života strávil v německých zemích, Rakousku nebo Rusku, kde působil jako hobojista, violoncellista i jako skladatel. Z jeho velmi zřídka uváděného odkazu zazní v podání Stamicova kvarteta a klarinetistky Kateřiny Soukalové Klarinetový kvintet Es dur č. 1. Do první poloviny koncertu je zařazen i téměř nehraný violový kvintet Es dur op. 70 Františka Kramáře Krommera.

„Ačkoli hudební veřejnost zná Kramáře především jako autora pro dechové nástroje, zdálo se nám zajímavé uvést v kontextu koncertu i hudbu ryze pro smyčce. Z hlediska posluchače se jedná o průzračnou, salónní hudbu směřující již k biedermeieru a odrážející atmosféru Vídeňského kongresu. Vydán byl v r. 1817 u Andrého v Offenbachu a sám Kramář jej považoval za svůj stěžejní kus v komorní oblasti – o čemž svědčí název Grand Quintetto. Kvintet je pětivětý a na místě taneční věty má polonézu. Zaujme také virtuózním partem prvních houslí, “ představuje dílo houslista Stamicova kvarteta a ředitel festivalu EuroArt Praha Josef Kekula. Violového partu se ujme Karel Plocek.

Stěžejní dílo klarinetového repertoáru, které Johannes Brahms vytvořil pro klarinetistu Richarda Mühlfelda na sklonku svého života, zazní v podání Kateřiny Váchové a Stamicova kvarteta. „Brahms je pro mě srdeční záležitost. Na téma komorní hudby Johannesa Brahmse jsem totiž psala svou doktorandskou práci, která se věnovala jeho sonátám, triu, a právě pozdnímu klarinetovému kvintetu. Dílo jsem provedla s různými soubory doma i v zahraničí, se Stamicovým kvartetem ho společně zahrajeme podruhé,“ říká klarinetistka Kateřina Soukalová Váchová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments