Na festivalu Struny podzimu dnes začíná Týden americké hudby

V Praze dnes začíná Týden americké hudby, který se koná jako doprovodný program 23. ročníku festivalu Struny podzimu. Zahájí ho Maraton americké hudby v Divadle Archa. Unikátní večer oslaví dynamiku, inovativnost a rozmanitost soudobé americké hudby. Zaznějí díla proslulých skladatelů, jakými jsou Steve Reich, Lou Harrison či Henry Cowell. Ve světové premiéře bude uveden i cyklus Šesti tokát od Harolda Meltzera v interpretaci uznávaného íránsko-amerického cembalisty Mahana Esfahaniho. Dalšími účinkujícími tříhodinového programu budou Prague Minimal Orchestra Jana Rybáře, houslistka Antje Weithaas a flétnistka Kristýna Faragová.
Mahan Esfahani (foto Filip Jandourek)

Při příležitosti oslav 30 let svobody vzdává náš festival hold svobodnému duchu americké hudby minifestivalem, jenž připomene průkopníky americké moderní hudby od Johna Cage přes Steva Reicha až po ryze současná díla,” uvedl prezident Strun podzimu Marek Vrabec k doprovodnému programu, který potrvá do 10. listopadu 2019.

Součástí Týdne americké hudby bude i jeden z hlavních koncertů festivalového programu, který 6. listopadu v Dox+ představí skladby newyorského skladatele Michaela Gordona. Osobně uvede své kompozice včetně skladby Timber pro šestici perkusionistů v podání Mantra Percussion. Bezprostředně po koncertu bude na pódiu následovat rozhovor s Gordonem, který navíc další den uspořádá skladatelský workshop a moderovanou debatu v Akademii múzických umění. Na akademickou půdu Gordona doprovodí i Mantra Percussion.

Zakončení Týdne americké hudby se ponese částečně v literárním duchu a zamíří do C. Bechstein Pianocentra. Festival zde 10. listopadu uctí dílo legendárního skladatele Johna Cage. V rámci večera se uskuteční křest knihy John Cage: Vybrané dopisy a vybrané Cageovy skladby zde zahraje šéfdirigent Filharmonie Brno a zároveň adresát některých Cageových dopisů Dennis Russell Davies.

Hlavní část festivalu zahájila 15. října ve Foru Karlín britská zpěvačka a pianistka Laura Mvulaová s Filharmonií Brno, o zakončení se 13. listopadu v Lucerně postarají legendy hip-hopové scény De La Soul.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat